2 Eylül 2014 Salı

Hurma


Bitkilerimiz.org olarak sizler için hazırladığımız, hurmanın faydaları özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkındaki yazımızın sizler için faydalı bir makale olacağı temennisiyle, iyi okumalar dileriz.

 

Hurma

 

Hurma (Phoenix dactylifera), palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir. Ağacın pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir.

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma en temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit, ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir.

Hurmanın Faydaları

 
  • Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır.
  • Vücuda enerji ve kuvvet verir.
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Kansızlığı iyi gelir, kan yapıcıdır.
  • Karaciğeri güçlendirir.
Günlük olarak hurmadan birkaç tane yemeye devam etmek, vücut ve beyindeki hormonların düzenini sağlar ve insana tokluk hissini verir. Böylece korumaya yardımcı olmaktadır.

Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına çok yardımcı olur. Hamile kadının bebeğini besler, yapısındaki potasyum çocukların büyümesini sağlar.

Ayrıca anne sütünü arttırır. Emziren kadınların ise süt miktarını arttıran etkisi vardır. Hurmanın antiseptik, lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren ve sütü artıran bir ilaç  olduğu tıp çevrelerince belirlenmiştir.

  • Ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlar.
  • Sindirim sistemi ve boşaltım sistemini temizler.
  • Stresi ve gerginliği azaltır.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir.
  •  
Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Bronşit, verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Yaşlanmayı geciktirir. Vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

Hurma Nasıl Kullanılır


Hurma, yoğurt ile birlikte tüketildiğinde çok etkili bir diyet meyvesidir. Bununla beraber , yemeklerden 40 dakika kadar önce 4 adet yaş hurma ya da 2 adet kuru hurma tüketirseniz öğüne oturduğunuzda iştahınız önemli derecede gitmiş olacaktır.

Geneleksel tıp uygulamalarında hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Hurma palmiyesi poleni bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. 

Hurma suyu ile cilt pansuman edilirse cildi besler, hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.

Yazımızın sonuna gelirken  hurmanın faydaları özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine incelenen makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin ilginizi çekebileceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir sonraki yazımız: HUŞ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder