2 Eylül 2014 Salı

Huş Ağacı


Huş ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Umarız yazımızı beğenir ve faydalanabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Huş Ağacı

 

Huş Ağacı (Betula pendula) :  huşgiller  familyasından 30 m’ye kadar boylanabilen ağaç veya ağaççık formunda bir huş türü.Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.

Yaprakları üç köşeli, yürek biçiminde, sivri uçlu, 3-7 cm uzunlukta, 2,5-4 cm genişliktedir. Yaprak sapı 2-3 cm’dir. Kenarları kaba ve katlı dişlidir. Yeni yaprak ve sürgünler elde oğuşturulunca güzel bir koku çıkar.

Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.

Huş Ağacının Faydaları

 

  • Kanı temizleyici ve idrar söktürücüdür.
  • Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Böbrek yetmezliğinde faydalıdır.
  • Vücutta biriken fazla suyu ve tuzu boşaltarak vücudun su tutmasına bağlı şişmanlamayı önler.
  • Romatizma şikayetlerini azaltır.
  • Saçları güçlendirerek saç dökülmesi ve kepeği önler.
  • Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında da faydalıdır.
  • Ayak kokusunu giderir.
Ayrıca, ağrı kesici etkisi de vardır. Öksürüğü keser. Mesane iltihabı, ishal ve bahar yorgunluğuna karşı faydalıdır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

Huş Ağacı Nasıl Kullanılır


Ahkuş Ağacı yaprakları genellikle Nisan ve Haziran aylarında toplanarak kurutulur  Huş ağacının yaprakları kurutulup üzerine sıcak su dökülerek çayı yapılabilir. Ayrıca kabuklarından ve dallarından elde edilen Huş Ağacı katranı da özellikle alerjik deri hastalıklarında kullanılır.

Taze yaprakları sıkılarak suyu çıkarılabilir. Yapraklarından elde edilen bu suya biraz su katılıp bununla gargara yapılırsa boğaz iltihaplarını gidermeye yardımcı olur.

Huş ağacı sağlam yapısıyla ve yumuşak, parlak dokusuyla mobilya sektöründe sık olarak kullanılır.

Huş Ağacı Çayı


2-3 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı yaprağını kaynamış suya atarak 10 dakika kadar bekleyin. Huş ağacının kabuğundan çay yapacaksanız 1 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı kabuğu tozunu 1 fincan kaynamış suya atıp 15 dakika demledikten sonra içebilirsiniz. Tavsiye edilen oran günde 2-3 bardak tüketmenizdir.

Huş ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediği yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki makalemizin dikkate değer bir yazı olduğunu vurgular okumanızı tavsiye ederiz. Vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  HÜSNÜ YUSUF ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder