2 Eylül 2014 Salı

Hüsnü yusuf çiçeği


 Hüsnü yusuf çiçeğnin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız yazımız umuyoruzki siz değerli okurlarımızn yararlanabileceği bir yazı oluştur. ildiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


Hüsnü Yusuf Çiçeği

 

Hüsnü yusuf çiçeği (Dianthus barbatus );  karanfilgillerden iki yıllık bir süs çiçeğidir. Hüsnüyusuf çiçeği 50 cm kadar boylanırlar. Kır Karanfili, Nazar Otu ve Guguçiçeği olarakta bilinen bitki, dağlar da ve bayırlar da kendiliğinden yetişir.

Güneşli ve yarı gölge alanlarda güzel gelişir. Çiçekleri karanfil salkımı gibi olup ilkbaharın yaza döndüğü zamanlarda ortaya çıkar. Kelime anlamı ise “yusuf’un güzelliği”dir. Ülkemizde Trakya bölgesinin kayın ormanlarında görülmektedir.

Tohumları ilkbahar aylarından yaz başına kadar ekebilirsiniz. Çiçeklerin açılması bir sonraki yaz mevsiminde olacaktır. Çok kolay yetişebilen bir çiçektir. Gölge bir yerde torf içinde çimlendirerek, dikilmek istenen alana götürülebilir.

Bileşiminde; Uçucu ve sabit yağ ile tanen içerir. İdrar söktürücü etkisi de bilinmektedir. Ayrıca eski kitaplar halk arasında temre denilen cilt hastalığına da iyi geldi

Hüsnü Yusufun Faydaları


  • Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda fayda sağlar.
  • Erkek çocuklarında meydana gelen kasık fıtığı için yakısı iyi olur.
  • Yatıştırıcı ve terleticidir.
  • Soğuk algınlığı, grip ve mide üşütmesinden kaynaklanan şikayetleri azaltır.
  • İdrar söktürür.
  • Merhemi cilde renk vermek için kullanılmasının yanında bazı cilt hastalıklarına karşı da faydalı olmaktadır.

Hüsnü Yusuf Nasıl Kullanılır


Bronşit ve nezle tedavisinde , hüsnü yusuf çiçeği , Çörek otu ile birlikte kaynatılıp balla tadlandırılarak içilmeye devam edilir.  Çiçeği ve yaprağı kaynatılarak suyu içilir,lapası yapılarak fıtığa sarılır,çiçekleri zeytinyağı ile karıştırılıp cilde krem gibi sürülür.

Hüsnüyusuf çiçeği kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir. 4 bardak suya 50 gr. kuru çiçek konup kaynatılır. Günde 3 kere birer bardak içilir.

Yazımızın sonuna gelirken hüsnü yusuf çiçeği hakkında derlediğimi yazımızın sizler için faydalı olduğu kanatiyle, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulama istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


 Sıradaki makalemiz: İĞDE AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder