2 Eylül 2014 Salı

İğde
İğde ağacının faydaları ve kullanım yötemleri üzrine hazırlanmıştır.  İyi okumalar.

 

İğde Ağacı

 

İğde ağacı (Elaeagnus angustifolia) , bir tür meyve ve bu meyveyi veren İğde ağacı türlerine verilen genel addır. Azotu kökünde depolayabilme özelliği sayesinde en verimsiz topraklarda dahi yetişir. Ayrıca kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle pek çok türü erezyonla mücadele de kullanılabilmektedir.

Yaz kış yeşildir ve yapraklarını döker. Haziran ayında çiçeklenir. Çok keskin kokuludur. Meyve içinde, ovalimsi ve sivri uçlu 5 –10 mmuzunluğunda tek bir tohum bulunur.

Tohum, daldırma ve kök çeliği ile üretilir. Tohum ya sonbaharda ya da katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Ağacının, sürgünleri çoğunlukla dikenlidir. Tomurcukları küçük, kısa saplidir. Yapraklar dar, şerit hâlinde ve tam kenarlıdır. Yapraklar ve sürgünler gümüşî renkli tüylerle örtülmüştür.

Anayurdunun Orta Asya olduğu sanılan bu ağaçların meyvesi ülkemizde iğde adıyla çerez olarak yenir. Zeytin biçimindeki meyveler yaklaşık2 cmuzunluğundadır ve üstü derimsi bir kılıfla örtülüdür. Önceleri bal rengi olan bu kılıf meyve olgunlaştıkça koyulaşarak kırmızımsı esmer bir renk alır.

Meyvelerin iç bölümü unlu yapıda ve tatlıdır. İçinde sert kabuklu tek bir tohum (çekirdek) bulunur. Türkiye’de özellikle Güneydoğu ve İç Anadolu bölgesinde yetişir. Bağ ve bahçe kenarlarında çit bitkisi olarak da kullanılır.

C vitamini açısından oldukça zengindir. İçeriğinde; Organik asitler, Vitaminler, Flovan Glikozidler, Uçan yağ, Tanen gibi maddeler bulunmaktadır ve vitamin deposudur.

İğdenin Faydaları


Vücuda kuvvet verir. Soğuk algınlığı ve gripte faydalıdır. Öksürüğü ve ishali keser. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarına ve idrar zorluğuna iyi gelir. Cinsel gücü arttırır.

Böbreklere faydalıdır. Egzama şikayetlerini azaltır.İğde ağacının meyvesi yenebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir.
  • Hoş kokusu ile bahçeleri süsleyen iğde çiçeği koklanırsa zihni açar.
  • Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • İshalde iğde yenilmesi tıpkı limon ve şeftalide olduğu gibi epeyce yararlıdır.
  • Ayrıca iğde çiçeklerini koklamak zihne kuvvet ve açıklık verir.
İğde meyvelerini belli bir süre düzenli olarak yerseniz idrar tutamama ve idrara çıkma zorluğunu yenmenize yardımcı olacaktır.

Egzama bu hastalıkta iğde çiçekleri toplanıp kaynatılır ve her zaman olduğu gibi balla tatlandırılarak içilir. Bu şurubun öksürüğe ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği de bilinmektedir.


İğde Nasıl Kullanılır


İğde ağacının meyvesi yenebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir 
Böbrek rahatsızlığı olan kişilere bolca yemeleri tavsiye edilmektedir. Meyveleri zeytin büyüklüğünde ve sarı-kahverengi olup, yenilebilir. Bağırsak bozukluklarını ve ağız pasını gidermek için de kullanılır.

İğde Çayı


İğde çayı, Çiçek ve Meyveleri, Egzamadan yüzdeki siyah lekelere, sivilcelere, bağırsak iltihaplarına, sindirim bozukluklarına karşı çok iyi gelir.

İğde çiçekleri toplanır ve 10 dakika kaynatılır, her akşam yatmadan önce egzama olan bölgeye sürülür, iyi bir antiseptiktir.

 

İğde Kürü


İğde meyveleri zihin açıcı ve bağırsak iltihaplarına karşı çok etkilidir, ishali önler. Böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir.

İğdenin kabukları soyulup unumsu meyvesi ılık suda bulamaç haline getirilir ve cilde sürülür, yüz ve boyun bölgelerinde ki siyah noktaları, sivilceleri yok eder. yatmadan önce maske halinde yüze ve boyun bölgesine tatbik edilmeli ve sabah yüz ve boyun bölgesi kükürtlü sabunla yıkanmalıdır.

Yazımızın sonuna gelirken İğde ağacının faydaları ve kullanım yötemleri üzerine hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizin dikkate dğer olduğunu vurgulamak istiyoruz. vakit ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz:  IHLAMUR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder