2 Eylül 2014 Salı

İnci çiçeğiİnci çiçeğinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derledğimiz yazımızın siz değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir yazı olmasını temenni eder, iyi okumalar dileriz.

 

İnci Çiçeği

 

İnci çiçeği (Convallaria majalis), Zambakgiller familyasındandır. 15-30 cm. boylanabilen, sürüngen kök gövdeli çok yıllık otsu bitkidir. Her sürgününde iki yaprak yer alır. Nisan-Mayıs aylarında açan küçük beyaz çiçekleri saplı, çan biçiminde sarkık ve keskin kokuludur.

Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde, Türrkiye’de ise Marmara ve Karadeniz bölgesinde diğer bölgelerde de dağlarda, seyrek ormanlarda, nemli ve sıcak topraklarda topluca kümeler halinde yetişir.

Köklerinin çevreye yayılması nedeni ile kısa zamanda bulunduğu yerde kümeler oluşturur. Orta Avrupa’nın dağ ve ormanlık bölgelerinde yabani ve yaygın olarak yetişir.  Ülkemizde ise İstanbul, İzmit ve Toros Dağlar’ı bölgesindeki ormanlarda yetiştiği gibi, bazı bahçelerde de süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Mayısçanı, Müge gibi isimlerle de bilinmektedir.

Yapışkan bitki sıvısı, uçucu yağ ve glikozitleri içerir. Özellikle kalbi yaşlanan ve kan damarları daralan kişilerde kalbi güçlendirici etkisi vardır. İnci çiçeğinin yaprakları ve çiçekleri tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır. Meyveleri ve kökleri ise çok nadir kullanılır çünkü meyveleri daha da zehirlidir.

İnci Çiçeğinin Faydaları


Sağlığa yararlı bitkiler arasında kalbimiz için en değerli şifa verici etkiyi inci çiçeği yapar.
Özellikle kalbi yaşlanan ve kan damarları daralan kişilerde kalbi güçlendirici etkisi vardır.
  • Kalp çarpıntılarını keser.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Müshil etkisi de vardır.
  • Bitkinin çiçekleri, kökleri ve rizomları kullanılmaktadır.
Bilhassa kalp üzerine tesirlidir. Kalp faaliyetlerini tanzim edici özellikte, ham madde olarak kullanılır. İdrar söktürücü ve müshil etkisi de vardır. Çiçekleri parfümeri sanâyiinde ve süs bitkisi olarak kullanılır.

İnci Çiçeği Nasıl Kullanılır


Bu etkilerinden yararlanılmak üzere, bitkinin çiçek açtığı nisan ve mayıs aylarında yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar yerde kurutulur.

İnci çiçeği çayı

2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak-çiçek karışımı üzerine l bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan infüzyon, günde iki-üç kez birer bardak olarak alınır.

Yazımızın sonuna gelirken , sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor , bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: İPEKA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder