5 Eylül 2014 Cuma

İpekaİpeka bitkisinin yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı olacağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

İpeka

 

İpeka (cephaelis ipecacuanha); güney amerika’da özellikle brezilya’nın yağmur ormanlarında yetişen, şurubunun yanı sıra kökleri de ilaç yapımında kullanılan bir bitki. Her mevsim yeşil kalan bir bitkidir.. 40 cm boyundadır.  Kullanılan kısımları kökleridir.

İpeka 50-60 cm ‘ye kadar uzayabilen ve sarı renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Altınçiçek, Ölmezçiçek ve Güveotu isimleriyle de bilinir.

İçerisinde flavonlar, reçine, kumarin ve acı madde ile bir miktar da uçucu yağ vardır.

İpekanın Faydaları


Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır.
Müzmin bronşitte ifrazatı artırır. Mide duvarlarını tahriş edici özelliğinden dolayı İyi bir balgam söktürücüdür.
  • İdrar söktürücü,
  • safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır.
  • Mesane, prostat ve idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır.
  • Romatizma ve eklem ağrısı şikayetlerini azaltır.
Yaraların iyileşmesine yardımcı, dokuları onarıcı ve iltihapları giderici etkilere sahiptir. Dizanteri mikrobunu öldürmekte çok etkilidir. Bulantı ve kusmaya sebep verir.

Şurubu, özellikle akut zehirlenmelerde, kusturucu olarak kullanılır. Fakat, dikkat edilmesi geken konu, bitkisin de şurubununda zehirli olduğudur. Kanlı ishal hastalığını iyileştirir. Amipli karaciğer iltihabı ve karaciğer amip apsesinde şifa verici bir özellik taşır.

İpeka Nasıl Kullanılır

DİKKAT:
Şırubu yüksek dozlarda kullanıldığı taktirde ishal, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp atışlarının ritmini bozma gibi yan etkileri vardır.

Çiçekli dalları toplanıp kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak altın otu çayı hazırlanır ve genelde bu şekilde kullanılır.

 

İpeka Şurubu

 

İpeka şurubu özellikle idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılmaktadır. altın kökü otu dizanteri altın kökü çayı dizanteri hastalığında, 2 gr altın kökü otu 150 gr suda 15 dk kaynatılır, süzülür ve 30 gr şekerle tatlandırılır. Saatte 1 çorba kaşığı olmak üzere, 3 gün devam edilir.

İpeka bitkisinin kökleri kullanılır, 0.5 gram kadarı balgamı söktürmeye yardımcı olur. Altın kökü zehirli değildir, fakat 1.5 gramdan fazlası bulantı ve kusmaya neden olur.

Bu etkisinden dolayı ilaç ve besin zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. İpeka, nefes darlığı, ishal ve düşük tansiyon gibi yan etkiler gösterebilmektedir.


Yazımızın sonuna gelirken, İpeka bitkisinin yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanan makalemizin sizler için faydalı olduğunu ümidediyor, sıradaki yazımızın dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: ISIRGAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder