5 Eylül 2014 Cuma

Ispanak


Barındırdığı zengin mineraller açısından çok değerli bir bitki olan, ıspanağın faydaları ve kullanım yöntemlerini, bitkilerimiz.org okurları için bir çok bilimsel kaynaktan derleyerek hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı oalcağı kanatindeyiz. ilginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 

Ispanak

 

Ispanak (Spinacia oleracea), Amaranthaceae familyasından yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir.

Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. İran'dan 11. yüzyılda Araplar tarafından Avrupa'ya (İspanya) ya götürülmüştür.

A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.

Ispanağın Faydaları

 Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

Ispanak yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir. Sinirleri yatıştırır ve sakinlik verir. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birini karşılıyor.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Hemoroite (Basur) iyi gelir.
  • Yara ve yanıkların iyileşmelerini hızlandırır.
  • Kemikleri ve dişleri güçlendirir.
  • Diş çürümelerini önler.
  • Kolesterolü düşürür. Şeker hastalarına yararlıdır.
Ispanaktaki K vitamini kemik gelişimi için önemli omakla beraber, araştırmalara göre menapoz sonrası yeterli oranda K vitamini ve kalsiyum alan kadınlarda daha az kemik kitle azalması görülmektedir. 

Ispanak Nasıl Kullanılır


Ispanak salatalara ve çorbalara katılabileceği gibi yemeği de yapılır. Ispanağı kaynatıp suyunu içmek vücuda kuvvet ve dinçlik verir.  

Mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar ıspanağı fazla yememelidir. Eklem iltihabı olanlar, idrar yolunda taş olanlar ve de ürik asit yüksekse yine az tüketilmelidir.

Taze ıspanakları salata içerisinde çiğ olarak yemek daha çok faydalıdır. Ispanak yemeği pişirildiği gün yenmelidir.

 

Ispanak Maskesi

 

Ispanak cilt bakımı için de kullanılır. Ispanak kaynamış süte batırılıp yüze ve boyna maske yapılabilir. Bu maske sivilcelere karşı da yararlıdır. Ispanağın bütün bu yararlarının yanında romatizma, gut hastalığı, eklem iltihabı ve böbrek taşı olanlara tavsiye edilmez.

 

Ispanak Suyu

 

Ispanak suyu;  lutein ve zeoksantin adlı iki karetenoid içerir. Bu iki madde yaşa bağlı maküla dejeneresansına; diğer adıyla sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etki sağlar. Lütein, zeoksantin ve benzeri antioksidan pigmentlerden zengin beslenen  kişilerin hastalığa yakalanma riski azalır.

Kalp rahatsızlığı olanlara, haftada 1-2 fincan taze sıkılmış ıspanak suyu içmeleri öneriliyor. Ispanak suyu, kalp adalelerini de kuvvetlendiriyor. Özel enzimi ile pekliği giderip bağırsak zehirlenmesini önlüyor.

Yazımızn sizlerin faydalanabildiği bir makale olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız:  ITIR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder