5 Eylül 2014 Cuma

Isırgan otu


Bitkilerimiz.org olarak, ısırgan otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme aldığımız makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır. Yazımızın sizler için faydalalı olacağı ümidiyle iyi okumalar dileriz.

 

Isırgan Otu

 

Isırgan otu (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) familyasının Urtica cinsinden Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, bir yıllık veya çok yıllık bir evcikli otsu bitki türlerinin ortak adı.

Taşıdığı emergenz tüyler, bitkiye dokununca başı kırılır ve içindeki formik asit, histamin gibi maddeler, cilde değen yerde kaşıntı ve kızarıklık yapar, bu nedenle Türkçe’de ısırgan denmektedir.

Isırgan otu bitkisi günümüzde batı tıbbında pek çok ilaç içerisinde ticari olarak kullanılmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’nın soğuk bölgeleri ve Kanada’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen bitki1 metre uzunluğa erişebilir.

Gövdeleri dik, 4 köşemsi, basit veya tabandan itibaren dallanmıştır. Üzerinde yakıcı tüyleri bulunur. Yapraklar saplı, oval şekilli ve dişli kenarlı, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlak olup, yakıcı tüylerle kaplıdır. Koyu yeşil yaprakları tırtıklıdır ve yıl boyu yetişebilir ve Haziran ayından Eylül ayına kadar çiçek açar.

Bileşiğinde, Yaprağında; , Flavon, C vitamini, demir, mineral tuzlar, bitki asitleri, beta sitosterin, amine(histamin). Tohumunda, müsilaj, proteinler, sabit yağ, carotinoid, clorophyll ve kökte, tanen, sterolen, sterylglucosid, lignan gibi mineralleri içermektedir.

Isırgan Otu Faydaları


Bağışıklığı güçlendirici, iyi huylu prostat büyümesini engelleyici, kan şekerini düşürücü ve romatizma ağrılarına karşı etkinliğiyle tanınan ısırgan otunun, yaprakları kökleri ve tohumları bitkisel tedavide kullanılmaktadır. Isırgan otunun etkinliği öncelikle yetişmiş olduğu toprağın yapısına ve çevre şartlarına bağlıdır.

Bu yönü diğer bitkilere nazaran daha belirgindir. Tedavi edici özelliği iklim şartları, toprağın yapısı ve güneş ışığına sıkıca bağlıdır. Diğer bitkilerde de genel olarak bu bağlılık bulunmasına rağmen ısırganda daha fazladır.
  • İdrar arttırıcı,
  • ödem çözücü,
  • kan temizleyici,
  • kan yaptırıcı,
  • iltihap giderici,
  • demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı nitelikleri sıralanabilir.
Bu temel niteliklerinin yanında tüm alerjik rahatsızlıklar( bahar nezlesi dahil), egzama, ergenlik sivilceleri, fistüllergibi sorunlarda etkili bi tedavi bitkidir.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır


Isırgan otu yaprak ve kökünün kaynama suyuyla baş yıkanabilir ve saçlar canlanarak, sık bir biçimde büyümeye başlarlar. Her tür saça özellikle iyi gelen ısırgan otu tentürünü herkes kullanabilir. Damar tıkanıklıklarında da (baldırlarda), ısırgan otu çok büyük yardımlar sağlar.

Isırgan Otu Çayı

 

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır , 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-4 bardak yeni demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında tatlandırılmadan içilir.

 

Isırgan Otu Tennürü

 

İlkbaharda veya sonbaharda sökülen kökler bol suda iyice yıkanır, elden geldiğince ince kıyılır ve bir şişenin boğazına kadar doldurulur. Köklerin üstüne çıkacak kadar 35-40 derece etil alkol eklenir, hergün çalkalanarak güneşte 14 gün boyunca bekletilir ve süre sonunda bir süzgeçten geçirilerek süzülür.

Yazımızın sonuna gelirken,  ısırgan otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizler için faydalı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizin dikkatinizi çekebileği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ederiz.ilginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  ISPANAK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder