5 Eylül 2014 Cuma

İt üzümü


İt üzümünün faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında kaleme aldığımız yazımız değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar dileriz.


 

İt Üzümü

 

İt üzümü (Solanum nigrum): Beyaz renkli çiçekler açan ve siyah renkte meyveleri olan, 30-40 cm boylarında otsu bir bitkidir. Köpek üzümü olarak da bilinir. Gövdeleri dik ve dallanmıştır. Yapraklar geniş oval şekilli, sivri uçlu ve kenarları dişlidir. Üst yüzü koyu alt yüzü açık yeşil renklidir.

Haziran, eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, bahçe, yol kenarları ve harabeliklerde sık rastlanan zehirli bir bitki.

Çiçekler kısa saplı ve salkım durumunda toplanmışlardır. Çiçekler solunca çiçek sapları aşağı kıvrılır. Meyveleri küre şekilli ve siyahımsı renklidir.  Ülkemizde Marmara çevresi, Doğu Karadeniz, Erzincan, Maraş, Muş ve Siirt’in dağ eteklerinde rastlanır.

İçerdiğinde; saponin, solanin, tanen ve şekerler olarak gibi maddeler vardır.  Barındırdığı bu maddeler, it üzümü otuna, Antispazmodik , spazm çözücü, antiallerjik , alerji giderici ve teskin edici, hafif uyuşturucu özellikleri kazandırmaktadır.

İt Üzümünün Faydaları

 
  • Regil düzensizliğini ve rahim hastalıklarını giderir.
  • Hafif uyuşturucu etkileri ile yatıştırıcı ve ağrı kesicidir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Romatizma ve mafsal ağrılarını keser.
 

İt Üzümü Nasıl Kullanılır


Çiçekleri ve yaprakları kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. Yaralara lapa halinde uygulanır.  Taze yaprakları ezilerek yaraların ve basurun üzerine ağrıyı kesmesi ve iltihapları önlemesi için konabilir.

DİKKAT:
Fazla alındığı zaman öldürücü bir zehir olan atropin maddesi içerir. Kusma, ishal, halsizlik belirtileri gösterir. Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır.


İt Üzümü Çayı


Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır. 10 gr. bitki 1 litre suda kaynatılarak günde 2 – 3 kahve fincanı içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, it üzümü hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 


Sıradaki yazımız: İZLANDA LİKENİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder