5 Eylül 2014 Cuma

Itır otu

Bu yazımızda ıtır otunun faydaları ve kullanım yöntemleri siz değerli okurlarımız için derledik. Yazımızın sizler için yararlı bilgiler içerdiğini düşünyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Itır Otu

 

Itır otu (Pelargonium graveolens ) ;  Sardunyagiller ailesinden olup yaprakları güzel kokulu, çiçekleri türlü renklerde bir süs bitkisidir.

Kumlu topraklarda yetişir. Yeşil kısımları tüylü ve oyalıdır. Çoğunun çiçekleri beyaz veya pembedir. Losyon yapımında kullanılır. Anayurdu Güney Afrika olmasına karşın, Akdeniz havzası ülkelerine çok iyi uyum sağlamışlardır.

Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde çeşitli ıtır türleri süs bitkisi olarak pek yaygındır.60 cm. kadar boylanabilen, kışın yapraklarını dökmeyen ama soğuğa ve özellikle dona karşı pek duyarlı çokyıllık bitkilerdir. Yuvarlak kesitli, yeşil renkli ve bol tüylü gövdeleri zamanla odunsulaşır.

Derin girintili çıkıntılı, oya gibi süslü yaprakları ezildiğinde meyve, nane ya da hoş baharlı diğer kokuları salar. Açık veya koyu pembe ya da beyaz renkli hafif kokulu çiçekleri yaz mevsiminden sonbahara kadar açarlar. Bol güneşli olması koşuluyla her türlü toprakta yetişen ıtır türleri, tohumuyla ya da gövde çeliğiyle çoğaltılır.

 İçeriğinde Tanen, uçucu eterik yağlar vardır. İçeriğindeki eterik ve esansiyel yağlar özellikle sivilce ve diğer cilt problemlerinde etkili olmakla beraber iler cilt hastalıklarının tedavisinde de önemli bir tedavi destekleyicisi olmaktadır.

Itır Otunun Faydaları


  • İshali keser.
  • Kanı temizler.
  • Sakinleştiricidir.
  • Boğaz ağrılarını dindirir.
  • Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
  • Nikris te faydalıdır.
  • Ciltteki yanıkları, egzama ve akne şikayetlerini giderir ve cildi güzelleştirir.
  • Bağırsak parazitlerini düşürmeye yardımcı olur.
Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yapar. Hazımsızlığı giderir. Sindirimi kolaylaştırır.Mide ve bağırsaklardaki aşırı gazları söktürür. 

Itır Otu Nasıl Kullanılır


İshal ve kanama şikayetlerinde haşlanarak çay gibi içilir. Gargarası boğaz ağrılarına iyi gelir. Cilde olan faydası nedeniyle losyon yapımında da kullanılır. Ayrıca, güzel kokusu ve görünüşünden dolayı süs bitkisi olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Itır Otu Çayı


Cilde olan faydası nedeniyle losyon yapımında da kullanılır. Ayrıca, güzel kokusu ve görünüşünden dolayı süs bitkisi olarak kullanımı oldukça yaygındır.

Ancak bu etkileri sağlamak için, tüm ıtır türleri küçük dozlarla alınmalıdır. 2-5 gr. kadar kurutulmuş ıtır yaprağının üzerine 4 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon, günde iki-üç bardak içilebilir.
 
Güzel görünümleri nedeniyle çoğu yerde süs bitkisi olarak yetiştirilen ıtır türlerinin yaprakları, çeşitli yiyecek ve içeceklere koku ve çeşni vermesi için katılır. Parfümeri endüstrisinde de sıkça kullanılan ıtırların meyve, nane ve hatta papatya kokan türleri de üretilmektedir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Itır otunun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. sıradaki makalemizin diikatinizi çekebileceğiğ düşüncesiyle okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makale: İT ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder