5 Eylül 2014 Cuma

İzlanda likeniİzlanda likeninin faydaları ve kullanılım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizler için yararlı bilgiler içerdiğini düşünüyor, iyi okumalar diliyoruz. 

İzlanda Likeni

 

İzlanda likeni (Cetraria Islandica): Nemli kayalıklarda ve ormanlarda yetişen bir yosun türüdür. Zeytin yeşili renginde, dantel gibi tırtılı parçalar halindedir. Yaz aylarında toplanıp kurutulur. İçerisinde başta likenin olmak üzere, cetrarin, acı madde ve müsilaj vardır.

İzlanda likeni diye anılsa da genellikle İskandinavya ülkeleri, Balkanlar, Doğu Avrupa ülkeleri, Kafkaslar, Sibirya, Kuzey Ame¬rika ve Türkiye’nin yüksek dağlarında yabani olarak kendiliğinden yetişir.

İçerisinde başta likenin olmak üzere, cetrarin, acı madde ve müsilaj vardır. Bitkinin kendine has olan likenin maddesi özellikle anti-oksidatif etkilere sahip olmasına sebebiyet vermektedir.

İzlanda Likeninin Faydaları


  • İştah açıcıdır. Yatıştırıcı etkisi ile vücudu rahatlatır.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve gastrit şikayetlerini azaltır.
  • İdrar söktürücüdür.
Göğsü yumuşatıcı etkisi ile kronik bronşite karşı oldukça faydalıdır. Öksürüğü keser ve nefes darlığını giderir. Verem hastalığına karşı da faydalıdır.

İzlanda Likeni Nasıl Kullanılır


İlaç olarak kullanılacağı zaman parçalanarak toz haline getirilir ve suyla karıştırılarak içilir. Kurutulup toz haline getirildikten sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. Önceden kaynatılmış suya bir çay kaşığı miktar eklenerek iyice homojenize olana kadar karıştırılmalı ve öyle tüketilmelidir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz izlanda likeni bitkisinin özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Bir sonraki makalemiz: JOJOBA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder