5 Eylül 2014 Cuma

Jojoba


Jojoba bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemiz, bir çok bilimsel kaynağın araştırılarak, siz değerli okurlarımızın yararlanabilmasi için itinayla derlenmiştir, Sizlerin yararlanabileği bir yazı olduğunu umudeder, iyi okumalar dileriz.

 

Jojoba

 

Jojoba (Simmondsia chinensis), ortalama 200 yıl yaşayabilen maki türünde yeşil yapraklı mavimsi bir bitki türüdür. Çöl bitkisi olarak bilinen  Jojoba, çok yıllık, çalımsı ve kurağa dayanıklı bir çöl bitkidir.

Kökleri ortalama 9-10 m derine iner; olgun bir jojoba bitkisinin kökü 20-25 m derine inebilir. Bu, jojoba’ ya, dayanıklılık özelliği sağlar. Ayrıca erozyon ile mücadelede mükemmel bir bitkidir.

Tohumlar tam olgunlaştığında maun ağacı renginde koyu kahverengi rengindedir. Yetiştiği çevre koşullarına ve bitkilere göre değişmekle birlikte tohumun hacimce %50’si yağdır. Jojoba yağı E vitamince zengindir. ve tıpta, küçük çizik, kesik, sivilce, püstül, saç ve deri bozukluklarında yenileyici ve %100 saflığı nedeniyle yapay kalplerde yağlayıcı olarak ta kullanılmaktadır.

Kızılderililer tarafında keşfedilen jojoba bitkisi özellikle yara tedavileri için kullanılmıştır. Jojoba ağacının tohumlarının yarısına yakını yağ içerir.

Doymamış yağ asitlerince oldukça zengin olan jojoba bitkisi, ayrıca, içeriğinde yüksek oranda bulunan E vitamini jojoba bitkisine yüksek kalitede anti-alerjen özellik kazandırmakla beraber , soğuk pres yöntemi ile elde edilen yağınında aynı oranda güçlü anti-bakteriyel yapıya sahip olmasına neden olmaktadır.

Jojobanın Faydaları

 
  • Antialerjendir.
  • Akneleri giderir.
  • Kırışıklıklarda etkilidir. Kuru ciltleri nemlendirir.
  • Saç kırılmasını engeller. Saçların uzamasını ve güçlenmesini sağlar.
  • Sivilceli ve yıpranmış ciltlere faydalıdır. Ciltteki yanmayı ve dökülmeyi hafifletir.
Doğum sonrası çatlakların önlenmesinde baz yağ olarak tavsiye edilmektedir. 

Genel cerrahi uygulamalarda, göz hastalıklarında, iç, orta ve dış kulak iltihaplanmalarına, romatizma ağrılarında eklem iltihaplanmalarında, kireçlenmelerde, diş eti ve ağız mukozası iltihaplarında, cilt hastalıklarında koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Jojoba Nasıl Kullanılır


Sadece haricen kullanılır. Saçlara sürme ve ovalama yöntemi ile cilde masaj yapılarak kullanılabilir. Gerekli yerlere masaj şeklinde uygulanır.

Jojoba Yağı


Jojoba yağı, jojoba  bitkisinin tohumlarından soğuk pres elde edilmektedir. Tohumlar yarı yarıya yağ ihtiva etmektedir. E vitamini bakımından zengin olması cilt dostu bir ürün olmasının temelini teşkil eder.

Jojoba Yağının Faydaları


Cildi yumuşatır,çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır. Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. Kuru ve kırık saçları besler, parlaklık verir.

Cildi yumuşatır. Çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kullanılır.Kuru ciltleri nemlendirir. Akneleri giderir. kuru ve kırık saçları besler parlaklık verir. Saç şekillendirici olarak kullanılır.

Jojoba Saça Nasıl Uygulanır


Bir miktar jojoba yağı kuru saça sürülür ve büyük dişli tarak ile yağ, saçın her tarafına eşit şekilde dağılması sağlanır. Saç bu şekilde yaklaşık yarım saat bekletilir ve sonra şampuanla yılanır.

Maklemizin sonuna gelirken yazımızın sizler için faydalı bir yazı olduğu kanaatiyle, sıradaki yazımızın ilginizi çekebilecek bir yazı olduğunu düşünüyor, okumanızı tavsiye ediyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  KABAKULAK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder