8 Eylül 2014 Pazartesi

Kabak
Kabağın faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için, birçok bilimsel kaynaktan incelerek itinayla hazırladık. Yazımızdan faydalanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Kabak


Kabak (Cucurbita moschata), Kabakgiller familyasından bir bitkidir. Sarı renkte çiçekler açan sürüngen bir bitki olan kabak oldukça besleyicidir.

Kabak ülkemizin hemen hemen her bölgesinde dört mevsim kolaylıkla yetişen, lif açısından oldukça zengin ve aynı zamanda kolay sindirilebilen bir sebzedir.

Meyveleri bol lifli bir bitki olan kabak, özellikle B1 ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Ayrıca, protein, nişasta ve çinko içerir. Kabak lif açısından da zengin bir besindir.

 

Kabağın Faydaları

 

İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Mide ve bağırsakları yumuşatır. Böbrek ve mesane iltihaplarını giderir. Basur ve prostat şikâyetlerini azaltır.

  • Yüksek tansiyonu ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. 
  • Sinirleri yatıştırır. 
  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. 
  • Kan yapar. 
  • Cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır. 
  • Zihin açar.

Yapılan araştırmalar, kabak çekirdeğinin asıl mucizesinin iyi huylu prostat büyümesi (BPH) ile ilgili olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları, kabak çekirdeğinin iyi huylu prostat büyümesini (BPH) azalttığını hatta önlediğini kanıtlıyor.

 

Kabak Nasıl Kullanılır

 

Yemeği ve tatlısı yapılır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği adıyla kuruyemiş olarak kullanılır. Kabağın suyu susuzluğu keser, içildiği veya kendisiyle baş yıkandığı zaman, ateşli baş ağrısını gide­rir.

Lapa haline getirilip boğaza sürülürse boğaz ağrılarını giderir, ayrıca lapası kadınlarda görülen akıntıyı da keser. Lifli ve tok tutan bir besin olan kabak aynı zamanda az kalori içerdiği için diyetlerde de sıklıkla kullanılır.

 

Kabak Çekirdeği

 

Kabak çekirdeğinin iç kısmında rezin, sabit yağ (% 45-50), steroller ve etkili madde olarak kukurbitin isimli bir amino asit bulunmaktadır. 

Kabak Çekirdeği, bağırsak kurtlarını felç edici özelliği ile bu parazitleri düşürmeye yardımcı olur. 500 gr kadar kabuksuz kabak çekirdeği balla birlikte yendikten 3-4 saat sonra 30-40 gr kadar hint yağı müsilaj olarak içilirse bağırsak kurtlarını dökmekte çok etkili bir yöntem kullanılmış olur.
 
Cilt bakımında etkilidir. Kolesterol düşürücü etkisi bilinmektedir. Prostat büyümesine karşı kullanılmaktadır. yoğun e vitamini içerir.

Göz çevresine sürüldüğünde yaşlanma etkilerini azaltmaktadır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur; antioksidan etkisine sahiptir.

Makalemizn sonuna gelirken, kabak hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz:  KARAMUK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder