5 Eylül 2014 Cuma

Kabakulak otu


Yazımız, kabakulak otunun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlenmiştir.İyi okumalar.

 

Kabakulak Otu

 

Kabakulak otu (Aristolochia) ; İkiçeneklilerden;  venüs çiçeği olarakta bilinen kabakulak otu, 70-80 cm boyunda ince saplı tırmanıcı bir bitkidir. Diğer isimleri Aristolochia ve Lohusa Otu olarak bilinir. Çiçekleri koyu kahverengi, kokusu kötüdür.

İçeriğinde; Tanen, uçucu yağ, nişasta, şeker, acı madde ve aristolohik asit içerir. Bu özelliği ile özellikle anti-toksdan bir niteliğe kavuşan kabakulak otu vücuda tesir eden zaralı meddelerin dışarı atımında etkilidir.

Kabakulak Otunun Faydaları

 

  • İdrar söktürücüdür.
  • Adet söktürür ve aybaşı kanamalarının düzenli olmasına yardımcı olur.
  • Egzama, alerjik deri hastalıkları, yılan ve akrep sokmalarında faydalıdır.
  • İltihaplı yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Kabakulak Otu Nasıl Kullanılır


Yaz aylarının başlaşlagıcında bitkinin taze olmasına özen gösterilmesi suretiyle toplanarak gölgede kurultulması sağlanır. Kapalı ortamlarda muhafaza edilmesi gereken kabakulak otu çay biçiminde tüketilebilir. 

Kabakulak Otu Çayı

 

Kaynatılıp suyu içilerek dahilen ya da lapa haline getirilip haricen kullanılır. Egzama, alerjik deri hastalıkları, yılan ve akrep sokmalarına karşı faydalıdır. Kaynatılarak suyu içilebilir veya lapa haline getirilip haricen kullanılabilir.

Yazımızn sonuna gelirken kabakulak otu hakkında hazırladığımız yazımızın sizler için faydalı bir çalışma olduğunu ümidediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu urgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder , iyi okumalar dileriz.


Sıradaki makalemiz:  KADINTUZLUĞU OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder