5 Eylül 2014 Cuma

Kadın Tuzluğu otu


Bitkilerimiz.org olarak sizler içimn hazırladığımız, kadın tuzluğu otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında yazımız, sizlerin yararlanabilmesi için bir çok kaynak incelenerek hazırlanmıtır. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

 

Kadın Tuzluğu Otu

 

Kadın tuzluğu (Berberis vulgaris) ; çalı grubuna ait, 2 metreye kadar boylanabilen bir bitki türü. Sarı ya da turuncu çiçekleri tek tek, küçük demetler halide şemsiye biçiminde olur.

Kırmızı meyveleri vardır. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda iyi gelişir. Meyvelerinde bol miktarda c vitamini vardır.

Hemen hemen her toprakta yetişebilir. Sonbahar aylarında yapraklarının aldığı renkler bahçelere değişik güzellikler katar. Yapraklarını kışın döker. Karadeniz’in iç kısımlarında doğal olarak bulunur.

Ülkemiz de ise İstanbul ve Trakya’da,değişik bir tipi de Karadeniz bölgesinde, yazın yeşil olan bazı türler doğal olarak yaşamaktadır.

Kadın Tuzluğunun Faydaları


Kadın tuzluğu, rahim iltihaplarında, bağırsak iltihaplarında, tümörleri bastırmakta, küçültmekte, mafsal iltihaplarını kurutmaktadır.
  • Kadın tuzluğu, iştah açar. Ateşi düşürür. Safrayı arttırır.
  • Öksürüğü keser.
  • Mideyi kuvvetlendirir.
  • Ağız yaralarını iyileştirir.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Hazım bozukluklarını giderir.
  • Safra kesesi hastalığına iyi gelir. Bağırsak iltihaplarını tedavi eder.
  • Safra kesesi hastalıklarını iyileştirir.
  • Damar daraltır ve kanamayı azaltır.
Kolera, dizanteri, vajinal maya enfoksiyonları, üriner enfeksiyonlarda mikroorganizmaları öldürdüğü; zararlı mikroorganizmaları yenerek bağışıklık sistemini güçlendirdiği; iskorbüt, kansızlık, işitme hastalıklarında şifalı olduğu açıklanmıştır.

Kadın Tuzluğu Nasıl Kullanılır

 

İlkbahar başında ya da sonbaharın sonuna doğru toprağı kazılıp bitkinin kökü çıkarılır ve soyularak kabuğu alınır. Bu kabuklar gölgelik bir yerde kurutulur. Kökleri kurutulduktan sonra suda demlenerek ya da meyveleri taze olarak kullanılır.

Meyveler kızardıktan sonra dalından yenilebilir. Yine meyvelerinden şurup veya reçel yapılarak yararlanılabilir. Kurutulmuş meyvelerinden de çay yapılarak içilebilir.

 Mikrop öldürücü etkileri ile özellikle göz çevresinde görülen arpacık gibi şikayetlerde faydalıdır. Kadıntuzluğu limonla kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse ishali keser. Kaynatılıp ağızda gargara yapılırsa, diş çürümelerine iyi gelir, ağız içi yaralarını iyileştirir.

 

Kadın Tuzluğu Çayı

 

İnce kıyılmış kabuklardan 1 çay kaşığı ( kök kullanılacaksa 1 çorba kaşığı ) 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel 1′er çay bardağı içilir. Ayrıca 4 bardak suya 20-30 gr. yaprak konarak birkaç dakika kaynatılıp günde 3 defa 1′er çay bardağı içilir.

Makalemzin sonuna gelirken , sizlerin yararlanabilmesi için hazırladığımız,  kadıntuzluğu otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, ilgilendiğiniz için teşekkür ediyoruz. sıradaki makalemizin dikkate değer oldunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KAFUR AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder