5 Eylül 2014 Cuma

Kafur ağacı


Kafur ağacının faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olmasını umudediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

Kafur Ağacı

 

Kafur ağacı (Cinnamomum camphora), defnegiller familyasından, vatanı, Güney Çin, Güney Japonya ve Formoza gibi uzak doğu olan, 20–30 m uzunluğa ulaşabilen, tabii ormanlar meydana getiren ağaç türü.

Vatanı Formosa (Taiwan) veya Güney Japonya olup, bugün Endonezya, Malezya, Doğu Afrika, Meksika, Florida, Yeni Zelanda ve Fas’ta yetiştirilmektedir. Türkiye’de de süs bitkisi olarak yetiştirildiği bilinmektedir.

Günümüzde Formsa Kâfuru; camphora  Formosana, Japon kâfuru;  Japonicum ve Yeni Zelanda kâfuru;  Newzealanda gibi önemli ve yaygın üç alt türü mevcuttur. Kışın yapraklarını dökmeyen sürekli yeşil kalan bir tropikal bitkidir.

Kafur, sabun ve selüloz sanayiinde de kullanılmaktadır. Kafur ağacı bir tropik bölge bitkisi olduğundan, Türkiye’de yetiştirilememektedir.

 

Kafur Yağı

 

Birleşimi önemli ölçüde Eteryağ türevleri olup bu bitkinin kök, gövde, dallar ve yapraklarında farklı oranlarda bulunur. Köklerinde % 4,5-5, Gövdesinde % 4-4,5, Dallarında % 2-3 ve Yapraklarında % 0,5-2 oranındadır. En çok gövdesinden Eteryağ elde edilir ve bu yağı damıttıktan sonra kalitesine göre üç gruba ayırabiliriz.

Kafur yağı, 20-25 yaşlarındaki ağaçların odununun kesilerek reçinesinin süzülmesi ile elde edilir. Bu uçucu yağ, soğukta bekletilerek kristalleşmesi sağlanır ve bu işlemin ardından yağ maddesi dibe çöker. dib çöken yağ süzülerek temizlenir. Tablet veya prizmatik kristaller halinde kullanıma sunulur. Ancak bu yağın kaliteside, ağaçlarının sınıflandırılması gibi bir birinden ayrılır.

Kafur Yağının Faydaları


Kalp ve solunum antiseptiği olarak, çoğunlukla yağlı enjeksiyonları halinde kullanılmaktadır. Akciğer ve solunum yollarında antiseptik bir etki yapar. Bu sebeple kafur taşıyan preparatlar buğu olarak veya kafur merhemleri, göğüs ve sırta sürülerek kullanılır. Uyarıcı etkisi ile kalbi, beyni, sinirleri ve solunum sistemini uyarır.
  • Kan dolaşımını destekler ve kalp yetmezliğine iyi gelir.
  • Başta bronşit olmak üzere akciğer hastalıklarında ve soğuk algınlığında faydalıdır.
  • Öksürüğü keser.
  • Romatizma, morarma, burkulma ve kas ağrısı şikayetlerini azaltır.
  • Ateş düşürücüdür.
Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. İspirto ile karıştırılarak saçtaki kepeklenmelere karşı kullanılabilir. 

1-2 gramdan fazla kullanılması baş dönmesi, şuur kaybı, bulantı, kusma, yüksek tansiyon gibi etkilere neden olabileceği için fazla kullanılması tavsiye edilmez.

DİKKAT:
Kaur yağı saf halde kullanılmaz.  Saf olarak kullanımında tahriş edici  ve iltihap yapıcı etkiler gösterirken, aşırı dozda kullanımı, vücudun denge sorunu yaşamasına, şuur yitimine  baş dönmesi, tüksek tansiyon, titreme, bulantı, kusma, sara, üşüme, korku ve kulak çınlaması gibi durumlara sebeb olabilmektedir.

Kafur Ağacı ve Yağı Nasıl Kullanılır


Bu sebebten dolayı kafur yağının dahili yada harici kullanımında 1-2 damlasının seyreltilerek kullanılması önerilmektedir.

Dahilen ya da haricen kullanılabilir. Ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkileri için haricen kullanılır. Direkt olarak ağrılı bölgeye uygulanır. Birkaç damla pamuğa damlatılarak vücuda sürülmekle böceklere karşı korunmada faydalıdır.

Kâfur yağı astım bronşiti olan hastalarda inhalasyon yolu ile kullanılmamalıdır.kas ağrıları ve çeşitli iş ve spor kazaları sonucu ortaya çıkan burkulma, morarma ve ezilmeye karşı haricen merhemi kullanılır.

Kafur Merhemi


Kafur, şişe içine konulan zambak yağı güneşte terbiye edilerek merhem hazırlanır ve bu merhem saç dökülmesine iyi gelir.

Kafur, romatizma ve mayasıl ağrıları için 1 litre beyaz ispirtoda 50 gram kafur konarak eritilir.3 hafta ağrıyan yere sürülür ve strec filmle kapatılır.Kafurun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Makalemizn sonuna gelirken,kafur ağacı ve kafur yağı hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KAHVE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder