5 Eylül 2014 Cuma

Kahve


Kahvenin  yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında bilinmeyen yönlerini bir çok bilimsel kaynaktan araştırarak hazırladığımız makalemizin sizler için faydalı olacağını umudediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

 

Kahve 

 

Kahve , kökboyasıgiller  familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç türüdür. Kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan’ın Kaffa yöresinin Arapça karşılığı “qahwah ” dır.

Araplar bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorken kelime keyif veren içki, şarap anlamında kullanmaktaydı. Bugünkü anlamını 14. yüzyılda kazanmaya başlamıştır. Bu Türkçe’de “kahve”ye dönüşmüş, buradan da Avrupa’da café, caffe, koffie, coffee  şekline gelmiştir.

Kahvenin Tarihi


Kahve ağaçlarının en iyisi Arabistan’da yetişenidir. Kahve, insanlar tarafından ilk olarak Habeşistan’da 3. yüzyılda yetiştirilmeye ve kullanılmaya baslanmıştır. On sekizinci yüzyılda Mekke’ ye hacca giden Habeşistanlılar, kahveyi Arabistan’ a ve bütün Müslüman âlemine tanıtmışlardır.

Böylece Müslümanlar tarafından bilinen ve kullanılan kahve, Osmanlılar zamanında Avrupa’da görevli elçiler yoluyla önce Venedik, İngiltere, Fransa’ya daha sonra da, bütün batı devletlerine tanıtılmıştır. Kahve, en çok Habeşistan, Libya, Brezilya, Meksika, Hindistan, Arabistan ve Orta Amerika’da yetiştirilir.

Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı meyvasının içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türüdür.

Doğal haline bırakıldığında 8-10 metreye kadar uzayan ağaç, meyvelerin kolay toplanabilmesi için sürekli budanarak 4-5 metre uzunluğunda bir çalı boyutunda tutulur.

 

Kahvenin Botaniği

 

Kahve çiçeği beyaz renktedir ve yasemin gibi kokar. Kahve meyvesi; büyüklüğü, şekli ve rengindeki benzerlikler nedeniyle “kahve kirazı” olarak da adlandırılmaktadır. İçinde ince iki çekirdek bulunur.

Çekirdeklerin birbirine bakan tarafı düz, dış tarafı yuvarlaktır. Her çekirdeğin içinde aynı biçimde bir tohum (kahve tanesi) vardır.

Tanenin düz yüzeyinde, içi sert bir besidokusu ile dolu olan, derin bir çizgi yer alır, Besidokusunun dış tabakası ince bir zarla kaplıdır. Zarın dışında ise daha sert bir kabuk vardır.

 

Kahvenin Faydaları

 

Kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumu hızlandırır.
  • Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerle zehirlenmelere karsı kullanılır.
  • Fazla miktarda alındığında uyarıcı etki fazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur.
Kahvede az miktarda protein, yağ ve sakkaroz bulunur. Kahve, ya çekirdek olarak veya çekilmiş olarak (kavrulup-öğütülmüş) olarak satılır. Kavrulup öğütülmüş kahve çabuk bayatladıgından, daha çok çekirdek kahve tercih edilir.
  • Kan dolaşımını sağlar.
  • Uykuyu kaçırır, düşünmeyi kolaylaştırır.
  • Yarımbaş ağrılarını dindirir.
  • Uyuşturucu maddelerle zehirlenmelerde faydalıdır.
  • Boğmaca öksürüğünü keser.
  • Nikris ağrılarını teskin eder.
  • Tansiyonu yüksek olanların kahve içmemesi tavsiye edilir.
Ayrıca fazla miktarda içildiğinde uykusuzluk, sinir bozukluğu ve çarpıntı yapar.

 

Kahve Çeşitleri

 

Kahve bitkileri ve cinsleri Kahve bitkileri kahve kuşağı diye adlandırılan, Ekvator civarında ve tropik iklimde yetişirler. Bu çeşitler içinde en fazla öne çıkan kahve çeşitleri.ise; Arabica kahvesi , robusta kahvesi ve kahve kirazıdır.

ArabicaYüzlerce yetiştirme varyasyonuna sahip, en eski ve en önemli iki kahve cinsi. Yetiştirmesi ve bakımı çok zordur. Kıymetli asiditeye sahip, zarif bir cinstir. Deniz seviyesinin 900 ile 1800 metre üstünde, yoğun ve kompleks aromalar geliştirirler. Arabica çekirdekleri kavrulma neticesinde zarif tatlımsı lezzete bürünürler.

Robusta; İkinci önemli kahve cinsi. Arabicaya kıyasla daha iridir ve yetiştirilme sürecinde soğuğa karşı daha hassastır. Arabica’ya kıyasla Robusta lezzet olarak daha sert ve daha az aromaya sahip olmasına rağmen, kafein ve asidite olarak daha zengindir. Robusta, Cuvées ler için çoğunlukla, Arabica-kahvesiyle karıştırılır.

Kahve kirazı; Kahve bitkisinin, kiraza benzer meyvelerine denir. Olgunlaşma için, cinse ve iklime bağlı olarak, 11 aya kadar süreye ihtiyaç duyarlar. Normal şartlarda, olgunlaşmış olanlar kırmızı renk alır ve iki kahve çekirdeğine sahip olurlar.

Makalemizin sonuna gelirken sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor ilginiz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki yazımızın dikkate değer oldunu vurgular iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız: KAKAO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder