5 Eylül 2014 Cuma

Kakao

Kakaonun faydaları, kullanım yöntemleri ve bilinmeyen yönleri hakkında birçok bilimsel kaynak incelenerek hazırlanan makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Yazımızın sizler için faydalı olacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz .

 

Kakao

 

Kakao ( Cocoa), 4-8 metre boyunda ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından çikolata yapımında kullanılan bir bitki türü. Ilık iklimlerde düzenli yağmur alan, verimli topraklarda yetişir. Kakao bitkisi Güney Amerika, Batı Afrika, Batı Hint adaları olmakla beraber, Tropiklerin genelinde yetiştirilmektedir.
.
Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmuş tohumlarıdır.Kahve gibi içilmede kullanılır. 10-15 mboyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyveleri kullanılabilir.

Meyveler kavun şeklinde, küçük bir salatalık büyüklüğünde ucu sivri, tazeyken limon sarısı-kırmızı renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder.

Kakao ağacının tohumları ayırıldıktan  ya hemen ya da bir süre sonra mayanlandırılır ve ardından kurutulur. Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir. Bu taneler kavurulurak un haline getirilip yağı alınır. Sonra yeniden öğütülerek toz halindeki kakao elde edilir. Kakao sütle karışıtırılıp içilir ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.

Bilşiminde,  karbonhidratlar , yüksek miktarda bitkisel protein, potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum ve tuz; demir mineralleri bulunurken, A vitamini, B1 (tiamin) vitamini, B2 (riboflavin), D, ve E; ve kafein yönünde de zengin bir bitkidir.

 

Kakaonun Faydaları

   
  • Kalbi kuvvetlendirir, vücuda dinçlik verir. İyi bir iştah açıcıdır.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Böbrek hastalıklarına iyi gelir.
  • Böbrek iltihaplarını giderir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Göğüs ucunda oluşan çatlamalar ve yaraları iyileştirir.
  • Basur (hemoroid), şikayetlerine iyi gelir.
   
  Kakao yağı


  Kakao yağı (cocoa butter ) olarak adlandırılan theobrama yağı, soluk sarı rengi ve saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde tıbbi etkileri vardır.

  Kakao yağının nemlendirici yetenekleri sayesinde, çatlakları önlediği bilinmesi, bu yağın hamile kadınlar tarafından sıkça kullanılmasında önemli bir referans olurken, çatlamış deri ve dudak ve kuru-kaşıntılı deri sorunlarına karşı nemlendirici özellikleri sayesinde kullanılmaktadır.


   Kakao Yağının Faydaları
   
  • Hızlı ve sağlıklı bronzlaşmayı sağlar.
  • Güneşin zararlı etkilerini giderir.
  • Hamilelik öncesi kullanılırsa, vücutta oluşabilecek çatlakaları öner.
  • Dudakların çatlamasını ve ciltteki pullanmayı öneler.
  • Uyku verici ve dinlendirici özelliği vardır.
   

  Kakao Nasıl Kullanılır


  Kakao geleneksel olarak Aztekler tarafından su ve baharatla karıştırılarak, özellikle dinsel ayinlerde kullanalan çikolata yapımında kullanılıyordu.İspanyol istilasından sonra Avrupa’ya getirilen kakao, süt ile karıştırılarak kullanılmaya başlandı ve kısa sürede popüler oldu.

  Kakao tozu zamanla kakao yağı ile karıştırılarak bugünkü çikolata ortaya çıktı. Günümüzde çikolata ile birlikte kakao tozu ve yağı en faydalı besinlerdendir. Böğürtlen, ahududu, çilek, yabanmersini gibi meyveler ondan sonraki sırada yer alır.

  Makalemizin sonuna gelirken yazımızın sizler için yararlı bir yazı olduğunu umuyoruz. Sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

  Sıradaki makale:  KAKULE

  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder