5 Eylül 2014 Cuma

Kakule


Bitkilerimiz.org kakulenin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında olarak siz değerli okurlarımızın faydalanabilmesi için itinayla hazırlana yazımızın  sizlerin yararlanabileceği bi makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kakule

 

Kakule (Elettaria cardamomum), zencefilgiller familyasına ait bir bitki türüdür.  Güney Hindistan ile Asya’nın sıcak ve bataklık orman alanlarında yabani olarak yetişen, çok yıllık duyarlı otsu bitkidir, iklim uygun olmadığından ülkemizde yetişmeyen kakule, 3-5 m. boylanabilir.

Mızrak biçimli iri yapraklarının üzeri koyu yeşil olup yaprakların altı daha açık yeşil ve ipeksi görünüşlüdür. Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğündedir. kırmızımsı esmer renkte olup, çok keskin kokuludur.

Bitkinin sarı renkli küçük çiçekleri, ilkbaharın ortasından yaz başına kadar açar. Daha sonra bu çiçekler, içinde bitkinin koyu kırmızı-kahverengi tohumlarını taşıyan 1-2 cm. uzunlukta, üzeri boydan boya çizgili, soluk yeşil ya da kirli beyaz renkli ve üç hücreli tohum zarfı şeklindeki meyvelere dönüşür.

Tohumlar hoş kokulu ve baharlıdır. Bu tohumlar hoş kokuları nedeniyle, öğütülmeden aynen ya da öğütülüp toz haline getirilerek bazı yemek, ekmek, kurabiye, bisküvi, turşu, likör ve şaraplara katılır.

Kakule tohumları % 4′e varan oranda uçucu yağ ile terpinilasetat, sineol, limonen, sabinen ve pinen adlı maddeleri içerir. 

Kakulenin Faydaları


Kakule, özellikle, İshale ve diğer sindirim sorunlarına iyi gelir. Bronşit, astım ve diğer solunum yolu hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.
  • Dizanteriyi tedavi eder. Bol idrar söktürür.
  • Mideyi çalıştırır, gaz söktürür.
  • Mide gazı dolayısı ile meydana gelen kalp rahatsızlığını önler.
  • Mide bozukluğu sonucu meydana gelen Migreni geçirir.
  • Akciğerler için antiseptiktir. Bronşite çok faydalıdır.
Kakule tohumları uyarıcı olarak etki yapan uçucu bir yağ içermektedir. Bu özelliği ile özellikle Arap ülkelerinde afrodizyak olarak halen kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında çölyak hastalığı tedavisinde en çok başvurulan bitkidir.

Kakulenin Kullanımı


İştahsızlıkta kaynatılmış kakule esmer şeker veya balla tatlandırılıp içildiğinde iştahsızlık probleminin çözümünde faydalıdır. 

Kakule,  Nane ve kekikle beraber kaynatılıp içilen kakule hem mide yaralarına hem de midede oluşan gazların giderilmesinde faydalıdır. Zihin açmak için : Zihni güçlendirici etkisi vardır.

1-2 kahve kaşığı kakule sindirime çok faydalıdır. oğal gıdaların sindirilmesinde ve mide rahatsızlıklarında kullanılabilir. Kakule dinçlik veren zararsız bir uyarıcıdır. Koyu bir kahve içmektense, ağza kakule alıp çiğnemek daha iyi bir uyarıcı etki yapar.

Kakule, dövülerek toz haline geitirilip, buruna çekirlirse nezleyi keser. Mide Bulantısı İçin, kaynatacağınız nanenin içerisine bir tutam kakule atın ve daha sonra limon ve bal ilave ederek içilebilir.

Kakule Çayı


Kakule çayı hazırlamak için gereken malzemeler; 1,5 litre su (yaklaşık 6 bardaklık çay için), 3 yemek kaşığı siyah çay,  3 çay kaşığı kakule tohumu,250 ml süt. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve tüm malzemeyi içine atın. 10-15 dakika bekledikten sonra bir iki kez karıştırın ve süzerek için.

Yazımızın sonuna gelireken , kakulenin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalenin sizlerin yararlandığı bir yazı olduğu kanaatiyle, bir sonraki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

  Sıradaki makalemiz: KALABAR BAKLASI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder