6 Eylül 2014 Cumartesi

Kalabar baklası


 Kalabar baklasının faydaları ve kullanım yöntemlerini derlediğimiz yazımızın siz değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir yazı olduğu temennisiyle iyi okumalar dileriz.


 

 

Kalabar Baklası

 

Kalabar baklası (Physostigma venenosum) : 3-4 metre boylarında,vatanı Nijerya, Gabin ve Kamerun olup zamanla önce orta batı Afrika ülkelerinden Kongo'dan dan Sierra Leone kadar geniş bir alana yayılmış, sonra Brezilya ve Hindistan’da kültür bitkisidir.
 
Kalabar boyu 15 metreyi bulan çok yıllık sürekli yeşil bir sarmaşık olup, çevresindeki Ağaçlara tırmanarak yaşar. Zehirli enzimler ve alkaloitler içerir.

Kalabar baklasının birleşimindeki physostigin ve diğerleri damıtılarak veya ekstresi yapılarak elde edilir ve natürel ilaç yapımında kulanılır.

Birleşimindeki en önemli madde Alkaloit türevleri olup ayrıca Reçine, Proteinler ve Eterik yağ gibi maddelerde içermektedir. ncak bu maddelerden bazılarının özellikle "eserin" gibi zehirli enzimler ve alkaloitler içerdiğini vurgulayarak, kullanımında dikkatli olunması gerektiğini önemle vurgulamak istiyoruz !

Kalabar Baklasının Faydaları


  • Bağırsak hareketlerini arttırır.
  • Kas gerginliğini artırıcı etkisi ile bazı kas hastalıklarında faydalıdır.
  • Glokom (Göz tansiyonu) ve reflü şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur.

Kalabar Baklası Nasıl Kullanılır

 

Eylül ve Ekim aylarında olğunlaşan kalabar bitkisi toplanarak içindeki bakalları çıkarılır ve kurutulur. Kalabar baklasının kurutulmuş tohumları sadece tıbbi ilaç yapımında kullanılır. Dahili ve harici kullanımı esnasında mutlaka uzman tavsiyesi alınmalıdır.

Çok zehirli bir bitkidir. Kas kramplarına ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi ölümlere de yol açabilir. Bu nedenle, tek başına kullanılmaz. Doğal ilaç yapımında hammadde olarak kullanılır.

Yazımızın sonuna gelirken bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız, klabar baklasının faydaları ve kullanım yöntemlerini hakkındaki çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğunu umudediyor, bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KAMBUCHA MANTARI 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder