6 Eylül 2014 Cumartesi

Kambucha Mantarı ve Kambu Çayı
Özellikle kanser tedavisinde adı sıklıkla duyulan ve tıp çevrelerinin öenemli ölçüde yararlandığı, ancak ülkemizde pek bilinmeyen, kambucha mantarı ve çayının yapısal özellikleri ve faydalarını siz değerli okurlarımız için araştırdık.Yazımızdan faydalanacağınızı umuyor iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Kambucha Mantarı ve Çayı

 

Kambucha mantarı, Anavatanı doğu asya olan ve adını alğı ülke de yetişen bir mantar türüdür. Ancak Kombucha, genellikle mantar olarak adlandırılsa da, uzmanlar bu bitkinin tam olarak bir mantar olmadığını ama bakteri ve mantardan oluşan ortak-yaşam formuna sahip olmasından kaynaklı ve özellikle çayı olarak bilenen ve mantarın fermante edilmesi ile elde edilen suyun yararlarından yola çıkarak mantar sınıfında adlandırıldığını söylemektedirler.

Kambu çayı; Kambu mantarı, düz bir diske veya jelatine benzer bir zardan oluşur. Kombucha mantarı, çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde sürekli olarak üremesi ile kambu çayı elde edilir. Mantarımsı tabaka çayın bütün yüzeyine yayılır ve daha sonra kalınlaşır.

İlk kullanımı kayıtlara göre, Çin İmparatorunun Tsin Hanedanı olduğu dönemlere (M. Ö 221) dayanmaktadır. O zamanlar da ismi ‘Ölümsüzlük İlacı’ya da ‘Divine Tsche’olarak bilinen tonik, daha sonraları Kombu’nun Çay’ı olarak anılmaya başlanmıştır.

M. S. 414 yılında Koreli Dr. Kombu, Japon imparatoru Inkyo’yu tedavi etmek için bu toniği Japonya’ya getirmiş ve bu tarihten sonra da Dr. Kombu’nun Çay’ı olarak anılmaya başlanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında kanser araştırması yapan bilim adamları Rusya’da bazı bölgelerde hiç kanser vakasına rastlanmadığını, insanların yaş ortalamasının yüksek (130) olmasına rağmen gözle görülür ciddi yaşlanma belirtileri taşımadıklarını farketmişlerdir.

Araştırmalar sonucunda bu bölgede her evde ‘Tea Kvass’denilen fermante bir çay içiliyor olması sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının, bunun yanında son derece enerjik ve genç görünmelerinin nedeni olarak rapor edilmiştir.

Kambu Çayı Yapılışı

 

Paslanmaz çelik ya da cam bir tencerinin içine koyulan su önce kaynatılır. Kaynadıktan sonra, şerkeri ilave edip ve 5 dak. daha kaynatılır. Siyah poşet çay yada  şeftali çayını içine ekleyip , 15 dak. demlendirilir. Çay oda sıcaklığına gelene kadar bekletilirken içindeki poşet çaylarda çıkarılır.

Karışımı, geniş bir kaba konularak içine kambu mantarı serilir. Bu noktada kabın geniş ve derin olması fermante işlemininde istenen kalitede olması açısından önemlidir. Kombu çayı yapılırken, mantarın daha açık renkli olan kısmının yukarı doğru bakmasına dikkat edilmelidir.

Bazen mantar kavanozun dibine çökecektir. Yukarıya doğru genellikle kendi kendine çıkar. Bu işlem birgün içinde gerçekleşmezse dezenfetke edilmiş bir bıçak yada doğrudan elle mantarın tersyüz olup olmadığına bakınız ve tekrar yüzeye yerleştiriniz.

Bu işlemlerin ardından, Kabın ağzını kapatarak, örtüyle örtün.hava almaması fermante işleminin en önemli kısmı olduğundan kabın sıkı kapatılmış ve örtününde lastiklerle desteklenmiş olması en  sağlam yöntemdir. 

Ilık ortamda saklayın. 23 derece ideal sıcaklıktır. Tat tercihinize göre, 4–8 gün arasında bekletin. İçine bira veya haif şampanya tarzı, alkollü bir içicek ilave edilmesi , alkol sayesinde bu karışımın sirkeye dönüşmesini sağlamaktadır.

Kambu Çayının Faydaları

 

Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarır. Vücutta sağlıklı bir pH dengesi sağlar. Vücuttaki atık madde ve zehirleri suda çözünebilir hâle getirerek atılmalarını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırır. Metabolizmayı uyarır. Kalp ritmini düzenler.

Kanı temizler. Sinir sistemini düzenler. Yüksek tansiyonu düşürür, huzursuzluğu yatıştırır. Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar ve mide düzensizliklerini giderir. Astımı tedavi eder, astım krizlerini giderir. Kan şekeri seviyesi sabitleyerek, şeker hastalığını tedavi eder.
 • Alerjileri hafifletir ve zamanla giderir.
 • Sertleşmiş karaciğeri yumuşatır ve yeniler.
 • Böbrek faaliyetlerini geliştirir.
 • Kanseri önler ve tedavi eder.
 • Antioksidan yapısıyla, oluşan radyasyona karşı koyar, serbest radikallerle savaşır.
 • Hücre duvarının yeniden oluşumunu sağlar.
 • Doku sertleşmesini (multiple sclerosis; MS) tedavi eder.
 • Damar sertliğini (arteriosclerosis) tedavi eder.
 • Elastikiyet sağlar ve gevşek eklemleri kuvvetlendirir.
 • Mafsal iltihabını (arthritis) ve romatizmaya iyi gelir.
 • Gut hastalığına iyi gelir. Böbrekler ve idrar yollarındaki kumu döker, safra kesesi t aşlarını düşürür.
 • Vücuttaki ürik asit ve kolestrolü suda erir hâle getirerek vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Peklik (kabızlık) problemini giderir.
Uzun zaman alan araştırmaların sonucunda çayın düzenli ve tutarlı kullanımı sonucunda yukarıda bahsedilen tüm bu etkileri gösterdiği, bugüne kadar hiçbir yan etkisinin bulunmadığı kanıtlanmıştır.

Basur tedavi eder. Yorgunluk, bitkinlik ve sinirliliği giderir. Herpes virüsünün soğuk algınlığı ve uçuk oluşturmasını engeller.

Makalemizin sonuna gelirken, kambucha mantarı ve çayının yapısal özellikleri ve faydaları hakkında derlediğimiz yazımızın sizler için yararlı oldu ümidiyle, sıradaki makalemizin dikkate değer bir yazı olduğunu vurgular, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  KANARYA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder