6 Eylül 2014 Cumartesi

Kanarya Otu


Kanarya otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli bitkilerimiz.org okurları için derledik. Yazımızın sizler için faydalı olacağımı umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kanarya Otu

 

Kanarya otu (Senecio vulgaris) : Silindir şeklinde sarı renkli çiçekler açan, 10 – 30 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Yaprakları eliptik veya mızrak şeklinde, kenarları kertikli, ortada derin bir damar, koyu yeşil renkli, 15-30 cm uzunluğunda, 7-12 cm eninde , kısa saplı ve değişken sıra ile dizilmiştir.

Çiçekleri bitkinin en üst noktasında 20-50 adet bir arada geriden şemsiye görünümünde ,  5-15 adet göbek yaprakları ve bunları saran çan şeklinde kupa yaprağına sahiptir.

Meyvelerinin içeriğinde ise uçucu yağ, tanen, reçine, inulin vardır. Köklerinde ise; “Senecin” ve “Senecionin” adlı iki alkoloid bulunur. Organik bir bileşik olan bu alkolid özellikle anti-oksidatif etkileri ile bilinmektedir.

Kanarya Otunun Faydaları


Regl zamanında görülen kanamayı kolaylaştırmasının yanında durmayan regl kanamalarını durdurmaya da yardımcı olur. Loğusa dönemlerinde de faydalıdır. Romatizma ağrılarını hafifletir. Kanlı ishale karşı faydalıdır.
  • İdrar söktürücü ve terleticidir.
  • Bağırsak kurtlarını düşürür.
  • Kanamaları durdurur ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Kanarya Otu Nasıl Kullanılır


Bitkinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Kökleri zehirlidir.Temmuzdan Eylüle kadar yerden 5-10 cm yukarıdan kesilerek demeti yapılır.

Açık, havalı ve güneşli bir yerde kurutularak nemsiz bir yerde saklanılır. Bitkinin toprak üstü kısımları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılır. Bir bardak kaynar suya 10 gram bitki konularak 10 dakika demlenir. Süzülerek içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, kanarya otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz:  KARAARDIÇ AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder