6 Eylül 2014 Cumartesi

Kara Ardıç AğacıBu yazımızda , kara ardıcın faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Sizlerin yararlanabileceği bir yazı olmadı umuduyla iyi okumalar dileriz.

 

 

Kara Ardıç

 

Kara ardıç (Juniperus tibetica); Servigiller familyasından her mevsim yeşil kalan bir ağaçtır. Avrupa ve Asya nın ılıman bölgeleri, Türkiye nin ise Karadeniz ve Doğu bölgesinde yetişen Kara ardıç genellikle 1-2m boyunda nadiren 5 m olabilir, bazen çalı bazen de küçük bir ağaç şeklinde olabilir ve genellikle yatay vaziyette olup geriden şemsiye görünümü verir.

Zehirli ve pis kokulu olması nedeni ile Kokar ardıç diye de anılır. Ülkemizde en çok yetişdiği yer Karadeniz bölgemizdir, ama Sivas,Yıldız Dağlarında, Karabük,Keltepe’de, Murat dağında, Maraş Ahır dağında, Manisa Dağında da sıkça rastlanmaktadır.

Gövde kabuğu kırmızımtırak veya boz kahve renkte, koron piramit biçimindedir. Dallar; yassı, kenarları dar oyuklu, sivri ve küçüktür. Erkek kozalaklar ufak yuvarlak ince kabukludur.

Bitkinin özelliğinde uçucu yağ reçine, tanen; uçucu yağın içinde de daha çok sabinol vardır. Ayriyetten, Ardıç ağacının iğneleri, yüksek oranda salisilik asit içermektedir. Öyleki iğneyi ateş attığınızda geride bıraktığı beyaz iz bu asitin izidir.

Kara Ardıç Ağacının Faydaları


Ağacın yaprağı ve tohumu kaynatılıp içilir. Ezilmiş meyvelerinden elde edilen su çay olarak alındığında, mide ve bağırsakların güçlenmesini, vücut direncinin artmasını, metabolizmanın takviye edilmesini, romatizma ve gut hastalığında ürik asit ve tuzun vücuttan atılmasını, hidropizi (su inmesi), ödem, şişlik ve zayıflama kürlerinde bol miktarda idrarın sökülmesini sağlar.
  • Göğüs hastalıklarına ve öksürüğe faydalıdır.
  • Kadınların regl dönemini düzenler ve regl olmalarını sağlar.
  • Böbrek ve mesanede olan taşları düşürür.
  • Ağrı kesici özelliği vardır.
  • Ağacın yaprağı ve yemişi panzehir niteliğini taşır

Kara Ardıç Ağacı Nasıl Kullanılır


Kara ardıç yaprakları Çiçek açma zamanında ( nisan-mayıs aylarında) körpe dallar veya yapraklar toplanır. Gölgede kurutulur. Kurutulmuş çiçek ve yapraklarısolisyon ve çay olarak tüketilebilir. Ancak etken maddelerinin yoğun ve güçlü olması kara ardıç kullanımına dikkat edilmesini gerektirmektedir.

Bir ölçü adaçayı, bir ölçü ayrık kökü ve iki ölçü ardıç tohumu, 1 litre suda kaynatılır. Günde 3 kez 1 er fincan içilir. Bunun dışında bir yöntem olarak, Toz haline getirilmiş kuru ardıç meyvesinden 20 gram, 1 litre suyla karıştırılarak, günde 3 bardak içilir.

Dikkat, 
doz aşımı tehlikelidir! Rastgele kullanmamakta fayda  vardır; çünkü ölümle sonuçlanan ve panzehiri olmayan zehirlenmelere yol açar.

Yazımızın sonuna gelirken , karaardıcın faydaları ve kullanım yöntemlerini ele aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemzin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  KARA BİBER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder