8 Eylül 2014 Pazartesi

Kara lahanaBu makalemizde özellikler karadenizin yöresel yemeklerinden biri olan, kara lahananın özelliklerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Yazımızın sizler için yaralı olacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

Kara Lahana


Kara lahana (Brassica oleracea Acephala), turpgillerden geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, kış sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları koyu yeşil olan bir lahana çeşididir. İri ve kalın yapraklı bir bitki olan Kara lahana, C vitamini açısından zengindir.

Ayrıca, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içerir.

Kara lahana özellikle Doğu Karadeniz ( Ordu, Giresun,Trabzon, Rize, Artvin) halkının temel besin maddesidir. Yaz-kış yenilen bu sebzenin adı Eski Yunanca’daki lahana “yenilebilen sebze”  kelimesinden gelmekte ve bölgede pancar, kelem, pezük, lu (Lazca), şaviphali (Gürcüce)[2] olarak da adlandırılmaktadır.

 

Kara Lahananın Faydaları

 

Çok besleyici bir sebze olan kara lahana, cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. İştah açar. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.

Kansızlıkta faydalıdır. Özellikle taze kara lahana suyu mide ve bağırsak ülserine iyi gelir, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihaplarına karşı koruyucudur. Vücüdun direncini arttırır ve zararlı bakterileri öldürür. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.

Kandaki şeker oranını düşürür. Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Ses kısıklığını giderir. Göğüs ucunda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur.

 

Kara Lahana Nasıl Kullanılır

 

Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır. Çoğunlukla yemeği yapılarak kullanılır. Ayrıca, sıkılarak suyu çıkarılıp içilebilir. Aynı zamanda merhem olarak da hazırlanıp yanıkların tedavisinde kullanılmaktadır. 

Kara Lahana Guatr rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez !

Kara Lahana, tüm Turpgiller gibi vücudun iyot emilimini azalttığı için haftada 2–3 defadan fazla tüketilmemesi önerilir.

Makalemizn sonuna gelirken, kara lahana hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz:  KABAK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder