6 Eylül 2014 Cumartesi

Karabiber


Bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız, karabiberin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında çalışamamız bir çok bilimsel kaynak incelenerek, siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Sizler için faydalı bir makale olduğu temennisiyle keyifli okumalar dileriz.

 

Karabiber 

 

Karabiber (Piper nigrum), çiçekli bitkilerden Piperaceae familyasına ait Karabiber ağacının meyvesi olan biber tohumunun olgunlaşmadan toplanıp kurutulması ile elde edilen Karabiber Dünya’da en çok kullanılan baharatlardan biridir. Ülkemizin iklimi Karabiber yetiştirilmesini müsait değildir. Beyazbiber, yeşilbiber gibi çeşitleri de vardır.

Kökeni Hindistan olmasına karşılık, tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir. Küre biçimli, eriksi tipte meyveleri vardır, kabuğunun dış kısmı etli, iç kısmı serttir. Olgunlaşmadan önce toplanıp kurutulursa karabiber, olgunlaştıktan sonra kabukları soyularak kurutulursa beyazbiber elde edilir.

Karabiberin, Salvak, Malabar ve Beyaz Karabiber olmak üzere üç çeşidi var. Bunlardan Salavak, biraz çekildiği zaman esmer, Malabar açık giri ve Beyaz Karabiber ise süt beyazı renginde olmaktadır.

Karabiberin Faydaları


Karabiber % 1 – 3 oranında uçucu aromatik bir yağ içerir. Diğer kimyasal bileşikler sayesinde, karabiber, belki de sindirim sistemimizi en çok çalıştıran baharatlardan biridir. Özellikle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır.
  • İdrar ve gaz söktürücü etkisi ile kabızlığı önlemede yararlıdır.
  • İştah açıcıdır.
  • Sindirim sistemindeki mikropları öldürür.
  • Enerji verir.
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Sinirleri kuvvetlendirir ve kansızlığa karşı faydalıdır..
Özellikle pankreası etkileyerek yağlı ve nişastalı besinlerin sindirimini sağladıktan başka, bu maddelerin vücuttaki miktarını da ayarlar. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur Ağızdaki tükürük miktarını ayarlayarak nişastalı besinlerin ilk sindirimini sağlar.

Ete, balığa, sucuk, sosis gibi yiyeceklere karıştırılırsa onların bozulmasını engeller. İshali dindirir, mide ve bağırsaktaki gazları söktürür, yemeklerin bağırsaklarda kokuşmasını önler.

DİKKAT !
Damar sertliği, yüksek tansiyon, egzama, üremi, bağırsak iltihabı ve romatizmadan şikayet edenler, mümkün olduğu kadar az kullanmalıdırlar.

Karabiber Nasıl Kullanılır


Anti-oksidan ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Gaz oluşumunu azaltır, terlemeyi artırır. Üre atmaya yardımcı olur. Dünyada en çok kullanılan baharatlar arasında yer alan karabiber,

Doğu tıbbında ilaç olarak ve özellikle ishal ve diğer mide-bağırsak hastalıklarında kullanılmaktadır. Manganezin çok iyi, K vitamini ve demirinde iyi bir kaynağı kabul edilir. 1 çay kaşığında 5 kalori içerir.

Karabiber toz halinde yemeklerde baharat olarak yemeğe lezzet ve koku katmak ve iştah açmak için kullanılır. Ayrıca, bal ve soğan ile birlikte macun yapılıp saç dökülen yere sürülerek saç dökülmesine karşı kullanılabilir.

Karabiber Yağı


Karabiber yagı yapmak için , eşit miktarda karabiber ve zeytinyağı iyice karıştırıldıktan sonra bir kaba konur. Üzerine yarım litre su dökü¬lerek suyu çekilinceye kadar pişirilir. Pişirilen karışım tülbentte sıkılarak süzülür ve şişeye doldurularak ağzı sıkıca kapatılır.

Yazımızın sonuna gelirken ,karabiberin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizn sizler için yaralı olduğunu umuyor, sıradaki yazımıznda dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. zaman yırdığınıziçin teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KARAHİNDİBA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder