8 Eylül 2014 Pazartesi

KaraçalıKaraçalı yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkıda derlediğimiz makalemiz umuyoruzki okurlarımızın yararlanacağı bir yazı olmuştur. İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

 

 

 

Karaçalı


Karaçalı; 3-4 metre boylarında, dikenli bir çalı bitkisidir.Yapraklar almaşık, eliptik ile yumurta biçimi arası parlak ve dikenleri çengellidir.

Çiçekler sarı, yeşil, 2 cinsiyetli, 5 bölümlü çanak, 5 yapraklı taç, beş erkek organlı,körpe dalların yaprak koltuklarında salkım şeklinde teşekkül eder.

Çiçek demetleri Toplu halde bulunur. Meyve çekirdeklerinde birer tohum bulunur. Mayıs haziran aylarında çiçek açar. Flavonlar, tanen, paliurin ve uçucu yağ içerir.
İçeriğnde bulunan tanen sebebiyle kabız, flavon glikozitleri ile de idrar söktürücüdür. 50 gr. kuruçalı 1 It. suda kaynatılarak günde 3 bardak içilir.

 

Karaçalının Faydaları

 

Kabız ve idrar söktürücüdür. Taze yaprakları çıbanları olgunlaştırmakta faydalıdır. Pamuk ile yapılan pansuman göz iltihaplanmalarına iyi gelir.

Kronik kabızlık, enterokolit, ağız mukozası hastalıkları, franjit, larenjit, akut bronşit, soğukalgınlığı, astım, grip, amfizem, gırtlak kanseri ve meme kanseri, gırtlak iltihabı ve tehlikeli gırtlak hastalıklarında gargara olarak.

 

Karaçalı Nasıl Kullanılır

 

Meyve taze yapralaları kullanılır. Kurutulup sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve bal eklenerek içilir. Taze yaprakları çıban üstüne sarılır. Egzama, yara ve göz için bitki yaprakları kaynatılır sorunlu bölgeye sürülür.

Meyveleri ve taze yaprakları kullanılır. Kurutulup sıcak suda demlenerek çayı hazırlanabilir. Ayrıca, taze yaprakları çıbanların üzerine sarılır.

Karaçalı Çayı


4 bardak suya 50 gr. tohum konularak kaynatılır. Balla tatlandırılarak günde 3 defa yemeklerden önce 1′er su bardağı içilir.

Yazımızın sonuna gelirken ,karaçalı yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkıda derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu kanaatiyle, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. iyi okumalar.

Bir sonraki makale: KARA LAHANA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder