6 Eylül 2014 Cumartesi

Karahindiba


Karahindibanın faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırladık. Yazımızla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabileceginizi hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

 

Karahindiba

 

Karahindiba (Taraxacum) , papatyagiller familyasından yaygın bir bitki türü. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil olsa da bitkinin adına “karahindiba” denilmiştir.

Karahindiba Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında çayırlık alanlarla yol kenarlarında yetişen, çok yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir.

Acıgünek, güneyik, arslandişi ve radika olarak da bilinir. İçi “kengel” denilen acı bir sütle dolu uzun kazık kökü, rozet halinde tabanda toplanmış olan derin dişli yapraklarını ve yapraklardan daha uzunca olan çiçek saplarını taşır.

Bu sapların tepesinde kömeç halindeki altın sarısı çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar. Daha sonra bu çiçek kömeçleri karahindibanın tohumlarını taşıyan beyaz toplara dönüşürler.

Bu beyaz topçukları oluşturan meyve kapçıkları en hafif rüzgarda bile uçup çevreye dağılır. Bitki böylece yaydığı tohumlarıyla çoğalır. Hortum şeklinde kesilip çok güzel ses çıkardığı için bu ismi almıştır.

Karahindiba, % 5′e varan yüksek bir oranda potasyum içermesinden dolayı, en iyi doğal potasyumkaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini ve nikotinik asit ile kalsiyum ve türlü mineraller yönünden de zengindir. Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin gibi bileşikler içerir.

Karahindibanın Faydaları


  • Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba vücuda güç ve zindelik verir.
  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.
  • İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır.
  • Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır.
  • Anne sütünü arttırır.
  • Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Karaciğer şişkinliğini indirir.
  • Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

 

Karahindiba Nasıl Kullanılır


Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır.

Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir.

Karahindiba Çayı


Hindiba kökü , çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında , kan temizleyici , sindirim kolaylaştırıcı , ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir.

Ot ve kök-ot kısımları için kurutulu toz haline getirilen bitkiden yarım çay kaşığı kadar bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir.

Yazımızın sonuna gelirken , makalemizin sizlerin yararlandığı bir çalışma olğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkatinizi çekebileceği düşüncesyle , okumanızı tavsiye ediyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale.KARANFİL AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder