8 Eylül 2014 Pazartesi

KaramukKaramuk bitkisinin özelliklerini derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir yazı olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz. Yazımızla ilgili fikir ve önerilerinizi biimle paylaşmanızın önemini hatırlatır, ilginiz için teşekkür ederiz.

 

Karamuk

 


Karamuk (vinette commune): Karanfilgiller familyasındandır. Yurdumuzda hububat yetiştirilen tarlalarda görülen, çoğu zaman buğdayla karışık olarak biten, mor-pembe renkte çiçekler açan, 90 – 100 cm kadar boylanabilen, 1 yıllık otsu bir bitkidir.

Haziran aylarında sarı renkte salkım şeklinde çiçek açar.Sonbaharda olgunlaşan meyveleri kırmızıdan siyah renge dönüşür.Yaban Mersini meyvesine benzer bir şekilde olan meyveleri ekşi tadda ve içi çekirdeklidir.

Üzeri tüycüklerle kaplıdır. Yaprakları almaşıktır. Çiçekleri büyük ve güzel ve morumsu pembe ve ender olarak da beyazdır. Tanen, organik asitler, C vitamini, reçine ve müsilaj içermektedir.
Tohumları zehirlidir. Githagin, Githagenin ve acı madde içerir.

 

Karamuğun Faydaları

 

  • Göz ve deri hastalıklarında faydalıdır. 
  • Büzücü ve kanamayı durdurucu etkilere sahiptir. 
  • Balgam söktürür ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderir. 
  • İdrar söktürür ve bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. 
  •  Diş ağrılarını azaltır.

 

Karamuk Nasıl Kullanılır

 

Kurutulmuş kökleri suda kaynatılarak içilir. Bunun yanında meyvası mayhoş, ekşi tadıyla oldukça lezzetlidir. Meyve, hoşaf, şerbet, reçel olarak tüketilebilir. Yapraklarından çorbalara ekşi lezzet vermek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Taze yaprakları ve tohumları kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için kullanırken dikkat edilmelidir. Haricen kullanılır. 
Taze yaprakları kanamayı durdurmak için kanamanın olduğu yere konur. Ayrıca, akne ve cilt hastalıklarına karşı da kullanılır.

Karamuk Çayı


4 bardak suya 20 gram yaprak konur. Birkaç dakika kaynatılır. Günde 3 kere l’er çorba kaşığı içilir.
Tonik olarak karamukun kabuk, kök yaprak veya meyvelerinden 20 gramı 2 bardak suda haşlanır. Günde 3 kere l’er bardak içilir.

Yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğunu umudediyor, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi kumalar dileriz.

Bir sonraki makale: KARABÜKEN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder