6 Eylül 2014 Cumartesi

Karanfil


Karanfil ağacının ve yapraklarının faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlemiş olduğumuz makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için özenle hazırlanmıştır.İyi okumalar.


 

Karanfil Ağacı

 

Karanfil (Syzygium aromaticum); Mersingiller familyasındandır.Yağmurlu sıcak ayların hakim olduğu bir iklimde yetiştiğinden sürekli yeşildir. Karanfil ağacının boyu 10-20 m uzunluğundadır. Yaprakları eliptik veya geniş mızrak şeklinde, kenarları düz, derimsi, karşılıklı olarak dizilmiş olup 2-3 cm uzunluğunda bir sapa sahiptir.
İlk olarak Moluk adalarında bulunmuştur. Anavatanı Endonezya olup, tüm dünya mutfaklarında baharat olarak kullanılır. Adı Fransızca clou (tırnak)’dan gelir; çünkü tomurcuklar belli belirsiz küçük düzensiz tırnak biçimini andırılar.

Çiçekleri sap ucunda demet şeklindedir. Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengine döner. Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kısaca “karanfil” adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli toprakları yetişme özelliği gösterir.

Karanfilin Faydaları


Karanfil çok kuvvetli bir antiseptiktir. Dolayısıyla vücuttaki mikroplarla savaşır. Antioksidan etkisi bulunur.
  • Karanfil çiçekleri balgam söktürücü ve öksürük kesici etkilere haizdir.
  • Karanfil tanelerinin suyla kaynatılın içilmesi veya karanfil şansı acı ve yakıcı lezzeti ile iştah açar, hazmı kolaylaştırır.
  • Bağırsak gazlarını azaltır.
  • ,Karanfil ayrıca Keskin kokusu ve baharlı tadı ile uyarıcı bir maddedir.
  • Afrodizyak etkisi vardır.
Kadın ve erkeklerde cinsel arzuyu arttıran karanfil, ayrıca kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardım eder. Hafif kabız yapıcı hususiyete de sahiptir.

Karanfil Nasıl Kullanılır


Karanfil taneleri çok yaygın olarak kullanıldığı üzere ağız kokularını giderir. Bilhassa soğan ve sarımsaklı yiyeceklerden sonra, sigara içtikten sonra bunların kokularını bastırmak maksadıyla akla ilk gelen en pratik çözümlerden biri karanfil çiğnemektir.

Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanabilir.

Karanfil yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde de yararlı olur. Bunun için karanfilyağı ağrılı yerlere dıştan hafif hareketlerle ovuşturularak uygulanır. 


Karanfil yağı


Karanfil yağı dahilen kullanırken dikkatli olunmalıdır.  Karanfil yağı etkisi oldukça kuvvetlidir ve dolayısıyla uygulamadan önce seyreltilmelidir.

Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce kızarıklıklarını ve sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri geçirmek için de karanfil yağı kullanılmaktadır. Diğer taraftan karanfil yağı ciltte oluşan lekeler ve kırışıklıklar için de doğal tedavi amacıyla fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.

Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder.

Karanfil Tohumu Çayı


Hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı için, yemeklerden sonra bu çaydan 1 çorba kaşığı içilir. Aynı çaya bal katılırsa nefes darlığına, bronşite ve sinüzite iyi gelir. Yemekten sonra çiğnenen bir diş karanfil ağız kokusunu giderir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sıradaki makalemizin dikkate değer bir yazı olduğunu vurgular , okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Sıradaki makale:  KARGA DÜVELEGİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder