6 Eylül 2014 Cumartesi

Karga düveleğiKarga düveleğinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında.


Karga Düveleği Karga düveleği (Ecballium elateriumi) ; sürüngen gövdeli yıllık bir bitkidir, Güney Avrupa ve Türkiyede yaygindir. Küçük meyveleri vardır, koyu soluk yeşil renkte yaprakları vardır. Çiçekli bitkiler familyasından olan karga düzeliği son derece faydalı bir ottur.

Meyveleri ise tüylü ve yumurta şeklindedir, bu meyvelerin içerisi suludur, bu suyun göz yakıcı etkisi vardır ve göze zararlıdır. Bitkinin meyvelerinden çıkan suyu ve kökleri kullanılmaktadır. Sürünücü gövdesinin üzeri set tüylerle kaplıdır, gövdesi yerde iki metreye kadar uzanabilir, yaprakları geniştir kabak ve salatalık bitkisini andırmaktadır.

Karga düveleğinin, Cırtatan, acı kavun, acı düvelek, eşek hıyarı, yaban hıyarı, acı dülek, karga düveleği, ebucehil karpuzu, hıyarcık, cırtlak ve birtlangıç gibi isimlerle bilinmektedir.

Karga Düveleğinin Faydaları


Karga düveleği, bağırsakları yumuşatır ve sindirimi kolaylaştırır. Karaciğerdeki ve dalaktaki tıkanmaları açar. Sinüzit tedavilerinde kullanılır ve safra ile kanın kaynaşmasına yardımcı olur.

Bu bitki özellikle sinüzit için kullanılmaktadır. Bitkinin meyveleri olgunlaştığında bir sıvı üretir, bu sıvı buruna damlatılır ise sinüs kanallarını açar ve iltihaplanmalara karşı o iltihapların akmasına yardımcı olarak sinüs kannallarının açılmasını sağlar, böylece rahatlayan sinüs kanallarındaki sinüzit hastalığından kurtulmak mümkündür.

Ama burada dikkat edilmesi gereken bu meyvenin suyunun direkt olarak buruna damlatılmaması gerekir, suyla karışım yapılarak meyvenin suyunun yoğunluğu azaltılır, seyreltilerek kullanılır ve 2 gramdan sonrası öldürücüdür
  • Basura karşıda yaprakları faydalıdır. Ayrıca yaraların ve kanayan bölgelerin üzerine temiz taze yaprakları konur ise kanamayı durdurabilir.
  • Sulandırılarak kullanılır ise sarılığa karşı etkili olur.
  • Bitkinin taze kökleri, yılan, akrep ve haşere sokmalarına karşı faydalıdır, ısırılan bölgeye bitki kökleri sürülür.

 

Karga Düveleği Nasıl kullanılır

 

DİKKAT:

Karga düveleği otu kullanımında çok dikkatli kullanılmalıdır, fazla kullanımında öldürücü etkisi vardır bu sebeple bir uzman kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanmak gerekmektedir.

Karga düveleğinin tohumları sıkıldığında içinde bulunan tohumları yapışkan ve zehirli bir sıvı olarak dışarı çıkar.

Karga Düveleği Tentürü


Sinüzit amaçlı olarak olgunlaşmış meyvesinin 1 tatlı kaşığı meyve suyu bir çay bardağı suyla seyreltilir ve 2 – 3 damla buruna damlatılır.

Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı ise 15 gr. Kuru kök1,5 litresuda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür.

Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

Sıradaki makalemiz.  KAVA KAVA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder