8 Eylül 2014 Pazartesi

Karnabahar


Bitkilerimiz.org olarak, karnabaharın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır. Makalemizden yararlanabileceğiniz umuduyla iyi okumalar dleriz.

 

Karnabahar


Karnabahar (Brassica oleracea), turpgillerden, çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki. Vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarımtıraktır. Kış sebzelerindendir.

Lahanaya benzer. Aslında, lahananın çiçek saplarının kısalıp etlenmesiyle lahanadan türemiştir. Yenen kısmı, henüz açmamış yoğun çiçek durumudur.

Yurdumuzda; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar olmak üzere üç çeşidi vardır.

Vitamin ve mineraller bakımından zengin bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini içerir.

 

Karnabaharın Faydaları

 

Karnabahar içeriğinde yüksek oranda K vitamini ve Omega 3 yağ asitleri barındırır. 100 gram haşlanmış karnabaharda 11 mikrogram K vitamini ve 0.21 gram Omega 3 yağ asidi bulunur. Dolayısıyla, vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Karnabahar çiçek olduğu için, bol bol fosfor ve vitaminleri, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır, buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır, onların yıpranmasını önler.

  • Besleyici bir sebze olan karnabahar vücuda güç verir. 
  • Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. 
  • Sinirleri kuvvetlendirir. 
  • Beynin çalışmasını destekler. 
  • Cinsel gücü ve isteği arttırır. 
  • Şeker hastalığında ve romatizmada faydalıdır. 
  • Kolesterolü düşürür.

Kalp hastalıklarında şikayetleri azaltır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kabızlığı giderir ve idrar söktürür. Dalak rahatsızlıklarına iyi gelir.

 

Karnabahar Nasıl Kullanılır

 

Karnabaharı haftada 2-3 kere, en az 100-150 gramlık bir porsiyonda ve çok fazla pişirilmeden yenmesi öneriliyor. Bütün mineral ve vitaminlerden yaralanmak içinse çiğ olarak yenmesi ise en sağlıklı olanı.

Lahananın bir çeşidi olan karnabahar, yemeği yapılarak tüketilebilir. Genelde karnabaharın çiçekleri yenir. Ancak sapı (çiçekleri tutan kalın kökü) ve yaprakları da yenilebilir. Özellikle bu bölümleri haşlarken kullandığınız su ile çorbalar ve çay olarak kullanılabilir.

Makalemizn sonuna gelirken, karnabahar  hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz:  KARNIYARIK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder