8 Eylül 2014 Pazartesi

Karnıyarık Otu
 


Karnıyarık otunun özelliklerini  bir çok bilimsek kaynağı inceleyerek okurlarımız için itinayla hazırladık. Yazımızın sizler için faydalaı olacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.
 

Karnıyarık Otu

 


Karnıyarık otu (plantago asiatica): 30 cm boylarında, koyu renkli çiçekler açan, tüylü, otsu bir bitkidir. Çiçekleri küçük ve 4 parçalı olup, gövdenin ucunda başak durumunda toplanmışlardır. Dünyanın bir çok ülkesinde salata olarak yenilen bir bitkidir.

Beta-karoten, kalsiyum ve askorbik asit (C vitamini), allantion, apigenin, aucubin, baicalein, linoleic acid, oleanolic acid, sorbitol ve tannin içerir.

Karnıyarık otunun meyveleri, zamk benzeri bir madde ile kaplıdır, ve bu madde, bağırsakların uyarılmasını; ve yağlanmasını sağlar. Bu sayede, atıkların bağırsaklardan daha kolay geçmesini olanaklı hale getirir

 

Karnıyarık Otunun Faydaları

 

Kurutulmuş olgun tohumları 2-3 mm uzunlukta, esmer veya koyu esmer renkli, kayık biçiminde, tatsız ve kokusuz taneler olup; önemli oranda suda çözünebilir doğal lif (fiber) içerir. Bu lifler suda şişer ve dışkının kolay atılımını sağlar.

Müshil etkisiyle idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Tokluk hissi vererek ve sindirimi arttırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür.

Kan şekerini ayarlamaya yardımcı olarak şeker hastaları için faydalı olur. Yüksek kolesterolü düşürür. Kolon kanseri başta olmak üzere, kansere karşı koruyucudur.

Karnıyarıkotu tohumundan elde edilen çözünebilir lifler (fiber), buğday kepeği gibi çözünemeyen liflerden büyük farlılıklar gösterirler.

 

Karnıyarık Otu Nasıl kullanılır

 

Kurutulup toz haline getirilen tohumu suya katılarak kullanılır. Müshil olarak kullanılacaksa bol su ile alınmalıdır. Karnıyarık otunu alırken bol bol su içilmelidir. Eğer yeterli su içmezseniz, sindirim sisteminde tıkanmalar olabilir.

Ayrıca eğer astım hastasıysanız bu bitkiyi kullanmayın. Çünkü karnıyarık otu tohumlarının tozlarının solunmasının, aralarında ciddi astım nöbetlerinin de bulunduğu bazı alerjik reaksiyonlara yol açtığı rapor edilmiştir.

Yazımzın sonuna gelirken, Karnıyarık otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve özellikleri üzerine hazırladığımız çalışmanın sizlerin yararlanabilği bir makale olduğunu umuyor, sıradaki yazımıznda dikkate değer olduğunu vurgulamak isteriz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KARPUZ 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder