8 Eylül 2014 Pazartesi

Karpuz


Yaz mevsiminin en gözde meyvelerinden olan, karpuzun yapısal özellikleri ve faydaları hakkında kaleme aldığımız makalemizin sizlerin yararlanabileği bir çalışma olduğunu umyor, iyi okumalar diliyoruz.

Karpuz


Karpuz  (Citrullus lanatus), kabakgiller familyasından tek yıllık bir bitki türüdür. sarı renkli çiçekler açan, iri meyveli bir bitkidir.

Karpuzun kalori oranı düşüktür. %90’ı su olan Karpuz, vücudun sıvı ihtiyacını büyük oranda karşılamasının yanında, B ve C vitamini ile sodyum, kalsiyum, potasyum ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir.

 

Karpuzun Faydaları

 

Karpuzun, bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan beta-karoten içerdiğini belirten uzmanlara göre, içerdiği yüksek potasyumun da kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Çok iyi bir idrar söktürücü olan karpuz, vücuttaki atık maddeleri, bağırsakları ve kanı temizler. Kalbi koruyucu etkisi de vardır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Cinsel gücü arttırır. Vücuda zindelik, serinlik ve ferahlık verir.

Börekleri çalıştırarak böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Kemik gelişimini de destekler.

İçerisinde bol miktarda bulunan Potasyum sayesinde Karpuz, kalp işlevini düzenlenmesinde, kalp krizi tehlikesinin azalmasında önemli bir unsurdur. Karpuz lifli yapısı sayesinde bağırsakları çalıştırır.

 

Karpuz Nasıl Kullanılır

 

Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

Karpuz ve taze sıkılmış karpuz suyu domatesten daha fazla likopen içerir. Bu maddeler vücudun çalışmasını destekler. Bir fincan dilimlenmiş karpuzda sadece 25 kalori, 6 gram karbonhidrat, 0 yağ ve 0 sodyum bulunur.

Olgunlaşmış Karpuz taze olarak yenir. Karpuzun keleklerinden ise turşu yapılır. Bala zencefil katılıp karpuzla yenirse balgamı söker. Karpuzdan en iyi şekilde faydalanmak için yemeklerden önce ve mümkün olduğunca kabuklarının iç kısmı ile birlikte yemek daha faydalıdır.

Yazımızn sonuna gelirken karpuz hakkında derlediğimiz yazımızın okurlarımızın beğenisini kazana bir çalışma olğunu umuyoruz. Bir sonraki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgular, okumanızı tavsiye ederiz. İyi okumalar.

Sıradaki yazımız:  KASIK OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder