8 Eylül 2014 Pazartesi

Kasık otuBitkilerimiz.org olarak, okurlarımızın faydalanabilmesi için itinayla hazırladığımız ,kasık otunun özelliklerini ile ilgili yazımızın sizlerin yararlanabileği bir yazı olduğunu umuyor, keyifli okumalar diliyoruz.

 

Kasık otu


Kasık otu (Herniaria glabra) ; gülgiller familyasındandır.Çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Avrupa’nın ve Asya’nın ılıman iklimi olan bölgelerinde yetişir.

Türkiye’nin hemen her bölgesinde doğal olarak yetişmektedir. Gövdesi yere yatık bir bir kısmı hafif kalkık vaziyette 10-30 cm büyüklüğünde ve dalları çevresine yayılır.

Yaprakları karşılıklı, oval, koyu yeşil renkte, ayrıca ana yaprakların yanında 4-8 adet yan yaprak bulunur. Çiçekleri oldukça küçük, sarımsı yeşil renkte ve beş adet taç yaprağa sahiptir.

Güneşli ve kısmen gölge yerleri ve nemli toprakları seven kasık otu en çok orman kenarlarında görülür. Bitki, tohumlarının hayvan postuna takılıp çevreye taşınmasıyla yayılır ve tohumun düstüğü yerde çoğalır.

 

Kasık Otunun Faydaları

 

Mesane ve böbrek taş, kum ve zararsız urlara karşı ve kasık yırtılmasına (fıtık) karşı kullanılır. Mesane kaslarını gevşetir, bu nedenle mesane kramplarını çözücü etkisi vardır. Safra söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırıp mideyi rahatlatır.

 

Kasık Otu Nasıl Kullanılır

 

Kasıkotu Hazirandan Eylüle kadar toprak üstüde kalan  kesimleri bitki çiçek açmaya başladığında toplanır. 40 C dereceyi aşmayan sıcaklıkta ve gölge yerde kurutulur.

Kasıkotu  su ile beraber kaynatılmamalıdır, şayet kaynatılır ise birleşimindeki eteryağ türevlerini kaybeder. 

Kasıkotundan iki kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edilerek 10-15 dakika demlenmesi beklenir.

Yaralar ve cilt problemleri için bitkinin taze toprak üstü kesimleri ezilerek bir yara lapası hazırlanır ve yaralara dıştan uygulanır.

Makalemizn sonuna gelirken, kasık otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz:  KASNI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder