8 Eylül 2014 Pazartesi

Kasnı otu

Kasnı otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımızn sizlerin yararlanabileceği bir yazı olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz.

Kasnı Otu


Kasnı otu (Galbanum): 2 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitkidir. Zamk, uçucu yağ ve reçine içerir. İran, Suriye, Afganistan ve Horasan dağlarında yetişen bitkinin köküne yapılan kesiklerden akan koyu bir madde üretmektedir. 

Kasnı otunun faydalı yönlerinden yararlanmak için bu zamk türevi madde kullanılır. Sarı esmer renkli, yumuşak balmumu kıvamında reçineli bir  zamktır. Çok kuvvetli ve kalıcı sarımsaksı kokulu; acı, yakıcı lezzettedir.

 

Kasnı Otunun Faydaları

 

İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Ağrı kesici ve spazm çözücüdür. Sinir sistemi yatıştırıcısı hazmı kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, kurt düşürücü, kolitte faydalıdır. Balgamı, vücudun rutubetini giderir, mide üşütmelerinde ve idrar zorluğunda faydalıdır.

  • Sara hastalığında etkili bir tedavi destekleyicisidir. 
  • Basuru zayıflatır. 
  • Sarı benizli kimseler bir müddet içmeye devam ederlerse yüzdeki sarılığı giderir. 
  • Yüze canlılık verir. 
  • Bağırsak gazlarını gidericidir.

 

Kasnı Otu Nasıl Kullanılır

 

Kasnının gövdesi çizilerek elde edilen sakızı kullanılır. Batı ülkelerinde ise gıda sanayiinde ürün, uçucu yağ ve tentürü sos, et, şekerleme ve çeşni ürünlerinde, bunlara ilaveten sıvı ekstrakt çorba, fırın ürünü, dondurma, alkolsüz içecek, et, şekerleme ve çeşni karışımlarında kullanılır. Yüksek miktarlarda kullanım, çoğu insan için nahoş gelebilir.

Kasnı otu çayı

 

2,5 gr sıcak su içerisinde eritilir, yavaş yavaş içilirse ses kısıklığını giderir. Kuru incirle yenirse sarılığa karşı şifa olur. 2,5 gr toz haline getirilir, yumurta ile içilirse müzmin öksürükte faydalı olur.

Yazımızın sonuna gelirken, kasnı otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KATIRTIRNAĞI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder