8 Eylül 2014 Pazartesi

Katran Ağacı

Katran ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine kaleme alınan yazımızın, siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir yazı olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz. 

Katran Ağacı


Katran ağacı  (Cedrus libani) : Çamgiller familyasından; Lübnan dağlarında ve yurdumuzda Toros dağlarında yetişen 40 metre kadar boyu olan çok gösterişli ve heybetli bir ağaçtır. Dalları yataydır. Yaprakları iğne gibi olup, demet şeklindedir.

Katran ağacı, renkleri, genç yaşında koyu yeşildir. Zamanla açık mavi yeşile dönüşürler. Kozalağı, olgunken açık kestane renkli, uzunca, oval şeklinde ve 8-12 cm boyundadır.

Tohumlarında reçine vardır. Odunu kokuludur. Gövde ve dallarının kapalı yerlerde yakılmasıyla sarıkatran elde edilir.

 

Kartancı Ağacı faydaları

 

Mikrop öldürücüdür. Cilt solunum yolları hastalıklarında kullanılır. İdrar söktürür.
Gastrit – ülser gibi mide rahatsızlıkları, bağırsaklar, kilo kontrolü, kolesterol, tansiyon, kan dolaşımı bozuklukları ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde kullanılması önerilir.

 

Katran Yağının Faydaları

 

Su buharı distilasyonu (damıtılması) ile elde edilen eter yağından 2-3 damla bir bardak suya damlatılır. Günde 1 bardak içilir.

Ciltte uyarıcı, canlandırıcı ve tonik etkileri vardır. Aromaterapide; kepek, incelen saçlar, egzama, yağlı ciltler ve aknenin tedavisinde kullanılır. 

Ayrıca stresin giderilmesinde yardımcı olur. Sinirlilik, korku, nevralji, öksürük, bronşit, akne, sivilce, idrar yollarının iltihaplanması ve derinin kaşınmasına karşı kullanılır.

 

Katran Ağacı Kullanımı

 

Subuharı destilasyonu (damıtması) ile eldeedilen eteryağından 2-3 damla bir kesme şekere, bir parça ekmek veya bir kahve kaşığı balla alınır. Oda, Büro veya bulunduğunuz mekanın havasını değiştirmek için 8-10 damla aroma lambası, aroma konisi veya bir baradak suya damlatılır.


Yaprak ve kozalaklarının çayı içilirse ağız içindeki iltihapları, yaraları, dişetindeki iltihapalr ve yaraları önler, öksürük, bronşit, sinirlilik, uyuyamama ve idrar yolları iltihaplanmalarını iyileştirir.

Makalemizn sonuna gelirken, katran ağacı hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makelemiz:  KAVUN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder