8 Eylül 2014 Pazartesi

Katırtırnağı otuKatırtırnağı otunun özelliklerini incelediğimiz yazımızın okurlarımızın yararlanacağı bir yazı olduğunu umyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

 

Katırtırnağı OtuKatırtırnağı (Genista scoparia)  , baklagiller familyasından Akdeniz’e özgü bir çalı türü. Akdeniz dışında Kuzeybatı Afrika ve Güneybatı Asya’da bulunur. Genellikle kuru, kumlu topraklarda ve güneşli yerlerde görülür.

Katırtırnağı 2-5 m uzunluğunda (bazen 5 m) çok sayıda gövdeye sahip bir çalıdır. Kalın, etli gri-yeşil sürgünleri ile 1–3 cm uzunluk ve 2–4 mm genişliğinde seyrek küçük yaprakları vardır.

Fotosentez olayı daha çok yeşil sürgünlerde meydana geldiği için yaprakların işlevi önemsizdir. İlkbahar ve yazın gelişen, oldukça yoğun ve hoş kokulu soluk sarı çiçekleri 2 cm çapındadır.

Sparetin başta olmak üzere, sarothamnin, genistein ve oxytyramine içerir. Bu özelliğiyle bazı türleri hekimlikte idrar söktürücü olarak kullanılan bir bitki olmakla beraber zehirli bir yapıyada sahiptir.


Katırtırnağı Otunun Faydaları

 

Hafif kalp ritim bozukluklarında faydalıdır. Kalp üzerine etkileri uzun süreli kullanımlarda kendini göstermektedir. Rahim kasılmalarını da uyarıcı etkileri vardır.

Bu etkileri ile adet kanamalarını kolaylaştırır ve doğum sonrası rahmin kendini toparlamasına yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve idrar söktürür. Taş düşürmeye yardımcı olur.

 

Katırtırnağı Nasıl Kullanılır

 

Bitkinin toprak üstü kısımları kullanılır. Kurutulan çiçekleri sıcak suda 10 dakika kadar demlenerek çayı hazırlanabilir.

Kaynatılarak bal ile tatlandırılıp günde 3 defa 1′er çay bardağı içilir. Adi Katırtırnağı (Spartium junceum) ile karıştırılabilmektedir. Adi katırtırnağı bitkisi Türkiye’de yaygın olarak bulunmakla birlikte zehirlidir.

Yazımızın sonuna gelirken, katır tırnağı otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki yazımız:  KATRAN AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder