6 Eylül 2014 Cumartesi

Kava Kava Otu

Bitkilerimiz.org olarak ,kava kava otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizler için yararlı bilgiler içerdiği temennisiyle iyi okumalar dileriz.

 

Kava Kava Otu

 

Kava kava otu (Piper methysticum) ; Karabibergiller familyasındandır. Vatanının büyük ihtimalle Papua Yeni gine olduğu tahmin edilmektedir ve buraya yakın olan Pasifik adalarından Polinesia, Meknosia ve Mikronesia adalarında yetişmekte veya yetiştirilmektedir.

Kava-kava 1,5 - 4 m boyunda, gövdesi boğum boğum, dikey olarak yükselir ve kökü 2-10kg ağırlığında, sulu, dışı grimsi esmer, içi beyazımsı sarı ve oldukça da sık yan köklere sahiptir. Yaprakları 10-30cm uzunluğunda ve 10-25cm genişliğinde kalp şeklinde, üzerinde 9-13adet ana damar bulunur.

Antik Pasifik Adası yerlilerince kutlama içkisi olarak kullanılmıştır ve alkole yakın bir etkisi vardır. Bitkinin böylesi bir etkiye sahip olduğu  3000 yıl öncesine kadar dayanır.

Üst yüzeyi koyu yeşil, alt yüzeyi çok narin tüylü, kısa saplı ve iki adet küçük yan yapraklara sahiptir. Çiçekleri sadece erkek çiçeklerden oluşur. Bu nedenle de çoğalması gövdesindeki düğümlere keserek toprağa hafif gömmekle olur.

Kava kava otu, Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde seralarda yetiştirilebilir. Avrupa’da özellikle de Almanya’da seralarda yetiştirilmektedir.

Kava, en az aspirin kadar güçlü ağrı kesiciler olan dihidrokavain ve dihidromelistisin kimyasallarını ve kavain laktonu da içerir. Yatıştırıcı olarak kullanılan kava, gerginlik, stres ve aşırı hareketlilik tedavisinde etkindir.

Kava Kavanın Faydaları


Teskin edici (Trankuility), sakinleştirici, sinirleri gevşetici ve rahatlatıcı, krampları çözücü, ağrıları dindirici, sıkıntı, korku ve endişeyi önleyici (Anxietak) ve titremeyi önleyicidir.

Araştırmalara Kava kava,  göre başta korku, her türlü korku, endişe ve sıkıntı, hu-zursuzluk, stres, panik, sara, ruhi çöküntü (depresyon), uyuyamama, idrar tutamama, kas krampları ve sinirsel rahatsızlıklara karşı kullanılır.


Kava Kava Otu Nasıl Kullanılır


Kava kava Kökleri çıkarıldıktan sonra iyice yıkanır, kurutulur ve bundan çay veya natürel ilaç veya da taze olarak ince ince kıyılır ve tentürü yapılır.

Temas ettiği her yüzeyi uyuşturduğu için hekimler kavanın kesilmiş rizomunu lokal anestezi amaçlı olarak, ayrıca belsoğukluğu tedavisinde kullanırlar.

Yazımızın sonuna gelirken kava kava otu hakkında derlediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğu kanatiyle, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulama istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.
Sıradaki makalemiz:  KAVAK AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder