6 Eylül 2014 Cumartesi

Kavak AğacıKavak ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlemiş olduğumuz makalemiz, okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Sizlerin de yararlanabileği bir yazı olması umuduyla iyi okumalar dileriz.

 

Kavak Ağacı

 

Kavak, söğütgiller  familyasından Populus cinsini oluşturan hemen bütün türleri ağaç halinde bulunan odunsu bitkilerdir. Kavaklar tohumla üretilebilirlerse de, çimlenme özelliklerini çabuk yitirdiklerinden, bunlar da söğütler gibi vejetatif olarak çelik yoluyla çoğaltılırlar.

Işık ağaçlarıdır, hızlı büyürler; akarsu kenarlarında ve dolma arazide iyi gelişirler. Durgun sulu yerlerde, ağır topraklarda iyi gelişme gösteremezler. Kavak ekimi ve üretimi Türkiye’de hemen hemen her bölgede yapılmaktadır. Her bölgenin doğal koşullarına bağlı kavak çeşitliliği vardır.

Türkiyede doğal olarak biri melez olmak üzere 5 tür kavak ağacı vardır. Ak kavak (Populus alba) Fırat kavağı (Populus euphratica) Kara kavak (Populus nigra) Titrek kavak (Populus tremula) Boz kavak (Populus x canescens) (P. alba x P. tremula melezi)

Türkiye’nin en büyük kavak ormanları Samsun ili, Terme ilçesindedir. Kanada’dan sonra dünyada ikinci yerdedir.Yeşilırmak ovasında, yaşayan halkın geçim kaynaklarından en önemlisi kavak yetiştiriciliğidir. Terme’den bütün Türkiye’ye ve yurtdışına kavak ihracatı yapılmaktadır.

 

Kavak Ağacının Faydaları

 

Yaprak tomurcukları tanen, uçucu yağ, mum, salisin ve populin adı verilen glikozitleri taşır. Ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Romatizma ve basur şikayetlerini azaltır. Prostat büyümesini engellemeye yardımcı olur.
  • İdrar ve balgam söktürür.
  • İshale karşı faydalıdır.
  • Açmazdan evvel toplanmış çiçek ve yaprak tomurcukları kullanılır.
İçeriğinde, Tanen, uçucu yağ, salisin ve populin glikozitleri bulunmaktadır. Kavak tomurcuklarından hazırlanan merhemler hemoroit (basur) ve romatizma tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Kavak Ağacı Nasıl Kullanılır

 

Karakavak odunun yakılmasından kömür elde edilir. Yine bu kömürden yapılan diş tozları da dişlerin temizlenmesinde ve dişetlerinin kuvvetlendirmekte sulandırılarak, diş macunu şeklinde kullanılabilir.

Tomurcukları toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılıp çay şeklinde içilerek ya da merhem haline getirilerek kullanılır.

Kavağın faydalarından bir başkası da safra kesesinde bulunan kumun; ve taşın dökülmesidir; bunun için kavak yapraklarının kaynatılarak suyunun içilmesi gerekmektedir.

Makalaemizin sonuna gelirken, kavak ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlemiş olduğumuz yazımızın sizlerin faydalanabildiği bir yazı olduğu umuyor, sıradaki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. ilginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KAYA KEKİĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder