8 Eylül 2014 Pazartesi

Kavun


Bitkilerimiz.org olarak kavun bilinmeyen yönlerini değerli okurlarımız için, bir çok bilimsel kaynaktan yapılan araştırmalar sonucunda itinayla hazırladık.Umarız sizlerde makalemiziden yararlanabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Kavun

 

Kavun (Cucumis melo), kabakgillerden sürüngen gövdeli bitki türü ve bu bitkinin iri meyvesidir. Olgunlaşmamış hali de meyve olarak tüketilir ve bu haldeki meyvesine kelek denir. Bir yıllık otsu bir bitkidir.
Anayurdu ortaasya iran ve anadoludur.  Büyük yapraklı, sarı çiçekli, sürüngen bir bitki olan kavun sulu ve kokuludur.

Bol miktarda su barındırmasının yanında A ve C vitaminlerince de zengin bir besindir. Ayrıca iyot ve krom gibi mineralleri de içinde barındırır.

 

Kavunun Faydaları

 

  • Vücudu serinletir. 
  • İdrar söktürücüdür. 
  • Kabızlığı giderir. 
  • Romatizma ve basur şikâyetlerini azaltır. 
  • Böbrekleri temizler. 
  • Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. 
  • Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. 
  • Cildin taze görünmesini sağlar.

Günde bir dilim kavun tüketerek, günlük almanız gereken potasyumun %15’ini karşılamış oluyorsunuz.nasıl kullanılır

Kavun çekirdekleri kaynatılıp birer bardak içilirse göğüs nezlesi olan hastalar için iyi bir tedavi yardımcısıdır. 
Karaciğer hastalıklarına kavun çekirdeği kaynatılıp Suyunun içilesi çok faydası dokunur.

Kavun çözünür lif ve çözünmez lif içerir. Çözünür lif karbonhidrat emilimini yavaşlatarak dengeli bir şekilde kan şekerinin tutulmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudun bu sayede kolesterolünü de düşürür.

 

Kavun Nasıl Kullanılır

 

Kavun taze olarak yenir. Ayrıca kabukları ve çekirdekleri kullanılır. Çekirdekleri dövülüp Suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. 

Kavun taze olarak yenir. Ayrıca, kabukları ve çekirdekleri de kullanılır. Çekirdekleri dövülüp suda kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse göğüs ağrısı ve öksürüğe iyi gelir. Yanıklara kavun konursa ağrıyı hafifletir ve iyileşmesini hızlandırır.

Ülseri ve sindirim sistemi iltihabı olanlara tavsiye edilmez. Kavun içerisinde çokça şeker olmasından dolayı şeker hastalarının dikkatli tüketmesi gereken bir meyvedir.

 

Cilt Bakımında Kavun

 

Cilt bakımı için de faydalı bir besin olan kavun, ezilip soğuk süte katıldıktan sonra yüze sürülürse cildi nemlendirir. Özellikle kuru ciltlere çok faydalıdır.


Yazımızın sizlerin yararlanabilği bir makale olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  KAYAKORUĞU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder