6 Eylül 2014 Cumartesi

Kaya Kekiği
Zater oalrakta bilinen kaya kekiğinin faydaları ve kullanım yöntemlerini iclediğimiz yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir yazı olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz.

 

Kaya Kekiği

 

Kaya kekiği, familyasından   20-40 cm boyunda yükselebilen çok yıllık bir bitkidir. Kuvvetli kokulu, mor çiçekli ve otsu bir bitkidir.
,
Kara kekik , Kılıç kekiği, Sivri kekik, Taş kekiği gibi isimlerle de bulunabilir. Çimenlik tarla kıyılarında, orman kıyılarında ve çayırlardaki karınca yuvalarının üstünde yetişir.

Güneş ve sıcak istediği için,toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık yerlerde çoğalır. Güneşli öğle sıcağında menekşe renkli çiçeklerden güzel koku yayıldığından,Haziran-Ağustos arası toplanır.

Kaya Kekiğinde,  timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.   

 

Kaya Kekiğinin Faydaları

 

  • Cinsel gücü artırır.
  • Zihin yorgunluğunu giderip, ruhen ve bedenen canlılık verir.
  • Açıcı ve söktürücü özelliği vardır.
  • Göğüs hastalıklarına oldukça faydalıdır.
  • Mideyi güçlendirip, bedenin içinde olan tıkanıklıkları yoğun ve yapışkan hıltıları açıp, karaciğer ve dalağı normale döndürür.
Gecikmiş olan regil dönemini hızlandıcı etkileri vardır. Gebe kalmaya yardımcı olur. Çok güçlü bir bakteri ve virüs öldürücüdür (Bileşiminde bulunan thymol ve fenol en güçlü antibakteriyel ve antiviral maddelerlendir.).

Bronşlarda kramp giderici (Gevşetici) etki gösterir ve balgam söktürücüdür. Tükürük ve mide salgısını artırdığı, ağrı dindirici etki gösterdiği yönünde bilimsel çalışmalar bulunmaktadır.

 

Kaya Kekiğinin Zararları

 

DİKKAT:
Hamileler ve guatr olanlar kullanmamalıdır. (Guatrı hastası olanlarda gözlemlenebilir rahatsızlıklara yol açarken,  halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi,kalp çarpıntısı gibi etkilere sebeb olabilmektedir !

 

Kaya Kekiği Nasıl Kullanılır

 

Kaya kekiği Haziran’dan Ekim'e kadar ki mevsim aralıklarında toplanabilir. Toplarken kaya kekiğini  4-5 cm yukarıdan veya sürgünleri kesilmesine özen gösterilmelidir. Güneşli havadar yerlerde kurutulur veya  ısının 35 dereceyi geçmemesine dikkat edilerekte kurutulabilir..

 

Kaya Kekiği Çayı

 

Kekik gibi toz halinde yemeklerin üzerine serpilir. Su ile kaynatılıp içilirse yukarıda sayılan hastalıklara şifa verir.  İnce kıyılmış veya öğütülmüş 2 çay kaşığı kekik otu fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek sıcak olarak içilir.

İhtiyaca göre günde 3-4 defa çayı taze hazırlanarak mümkün olduğunca sıcak olarak içilebilir. Öksürükte bal veya pekmezle tatlandırılarak içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, sizler için hazırladığımız kaya kekiği otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkındaki çalışmamaızın sizlerin faydalanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz: KAYA TUZU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder