6 Eylül 2014 Cumartesi

Kaya tuzu


Bitki camiasında bulunmasada taşıdığı özelliklerle dikkate değer bir mineral kaynağı olan kaya tuzunun faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Sizlerin yaralanabiceği bir makale olması temennisiyle, iyi okumalar dileriz.

 

Kaya Tuzu

 

Kaya tuzu, sodyum klorürün mineral formudur. İzometrik kristalleri oluşturur. Mineral tipik olarak renksiz ya da sarıdır; ancak yabancı maddelerin miktarı ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi ya da pembe de olabilir.

Genellikle sülfat, halojen tuzu ya da boraks asidi tuzu gibi diğer evaporit minerallerle birlikte oluşur.
Genellikle gri, siyaha yakın kil renginde olan kaya tuzları, nadiren beyaz, şeffaf beyaz olarak bulunur.
Tuz kristallerindeki boşluklar da bazen tuza mavi renk verir. Yurdumuzda kaya tuzu madenleri genellikle gri renkte olup, bir kısmı da siyaha yakın renktedir.

Kimya dilinde çok geniş anlamda kullanılan tuz kelimesi  NaCl sembolü ile ifade edilmektedir. Kubik sisteme göre kristalleşen tuz Na ve Cl iyonlarından oluşur. Tuz saf halde iken yaklaşık % 40 Sodyum, % 60 Klor’dan meydana gelir.

Ülkemizde işletilmiş olan Kaya tuzlalarına örnek vermek istesek Çankırı, Tuzluca (Kars), Kağızman (Iğdır), Tepesidelik (Kırşehir), Sekili (Yozgat), Gülşehir (Nevşehir), Oltu kaya (Erzurum-Oltu), Çiçekli (Kırşehir-Akçakent), Çankırı (Melikağılları) tuzlalarıdır.

Kaya tuzlarının oluşumu yaklaşık 250 milyon yıl önceye denk gelir. Milyonlarca yıl öncesi kuruyan bu denizlerinden arta kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşirler.

 

Kaya Tuzunun Faydaları

 
  • Kaya tuzu sindirimi uyararak iştahı geliştirir.
  • Bağırsak fonksiyonlarını geliştirir ve asiditeyi düşürür.
  • Birçok solunum rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Alerji, astım ve soğuk algınlığı tedavisinde de kaya tuzu faydalıdır.
  • Sinüs iltihaplarını azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren mineraller içerir.

Kaya Tuzu Nasıl Kullanılır

 

Kaya tuzu diş beyazlatıcı, astım ve bronşite iyi gelen, kulak akıntısı ve iltihapları ile ayak mantarına karşı etkili olan, sivilcelere doğal çözüm tedavisi sunan, Sedef hastalığına iyi gelen ve sedefi tedavi eden, vücudun PH dengesini kuran, kronik yorgunluğa, baş ve boğaz ağrısına doğal çözüm sunan mucize bir tuz türüdür.

Temiz bir kavanozun içine birkaç parça kristal tuz koyduktan sonra tuzların üzerini örtebilecek kadar, kaynak suyu dökün. Yaklaşık iki saat sonra, eğer tuzlar tamamen erimişse, biraz daha tuz koyun. Tuz suda ancak %26 oranında çözülür ve bu bir doymuş çözeltidir.

Yazımızın sonuna gelirken kaya tuzu hakkında derlediğimi yazımızın sizler için faydalı olduğu kanatiyle, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulama istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KAYIN AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder