8 Eylül 2014 Pazartesi

Kayakoruğu


Kaya koruğunun yapısal özellikleri ve faydaları hakkında hazırladığımız yazımızın siz değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir makale olacağını umudederek, iyi okumalar dileriz.

 

Kaya Koruğu

 


Kaya koruğu (senecio himalaya), Damkoruğugiller familyasındandır. Deniz kıyısındaki kaya yarıklarında ya da taşlı kumluk arazilerde yetişir. 60 santimetreye kadar yükselebilir.

Odunsu veya otsu bir bitkidir. Yeşil yaprakları kalın ve etlidir. Çiçekleri salkım şeklinde ve sarıdır.
Kayakoruğu, Türkiye’de Ege ve Akdeniz’de, yine Avrupa’da olduğu gibi, deniz kenarlarındaki kayalıklarda bulunur.

 

Kaya Koruğunun Faydaları

 

C vitamini, iyot ve brom bakımından oldukça zengin, hücre yenileyici, sakinleştirici, diş eti rahatsızlıklarına iyi gelen, idrar söktürücü ve kurt döktürücü özelliklere sahip olan kayakoruğu guatrda da faydalıdır. 

Yeşil kısımları zeytinyağı ile karıştırılarak bir merhem yapılır ve cilt iltihaplarında, egzamada, nasır tedavisinde kullanılır.

Taze kaya koruğunun öz suyunda büzüştürücü etkisi olan bir madde vardır, bu nedenle yapraklarından yapılan merhem yara, yanık ve nasırların, basur memelerinin, ergenlik sivilcelerinin tedavisinde kullanılır.

Bu yaprakların ezilmesi ile elde edilen sıvı göz ağrılarını dindirdiği gibi, regl düzensizliklerini önler. Taze yapraklarından çıkarılan öz su dış ve orta kulak ağrılarına mükemmel bir ilaçtır.

 

Kaya Koruğu Nasıl Kullanılır

 

Turşusu yapılır. İştah açıcı ve meze olarak kullanılır. Cilt iltihaplarında, egzema guatr hastalığı ve nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Kaya Koruğu, Yeşil kısımları ezilip lapası zeytinyağı ile karıştırılarak , merhem elde edilir.

 

Kaya Koruğu Merhemi

 

Yaprakları ezilerek keten bir bezle alnın üzerine sarıldığında ateşi düşürücü etki yapar. Ayrıca rahim kanserine etkili olduğu ve doktor kontrolünde guatr tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

 

Kaya Koruğu Çayı

 

Kaya koruğu yapraklarıyla demlenen çay bronşit, boğaz ağrısı,çeşitli  ağız yaralarına karşı da etkilidir. 2 çorba kaşığı bitki üzerine 400 gr. kaynar su dökülerek 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.


Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynaktan derlediğimiz kaya koruğunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar. 


Sıradaki makalemiz:  KAYIŞKIRAN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder