6 Eylül 2014 Cumartesi

Kayın AğacıDeğerli bir enstrüman ağacı olan ama aynı zamanda özellikle yapraklarından yararlanılan, kayın ağacının faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Umarız makalemiz sizlerin faydalanabilği bir çalışma olur. İyi okumalar dileriz.

 

Kayın Ağacı 

 

Kayın ,kayıngiller familyasının Fagus cinsinden değerli orman ağacıdır. Kayın ağacı en sık görülen ağaç çeşitlerinden biridir. Bu ağaç türü 30 m'ye kadar boylanabilen bir bitkidir. Özellikle sonbahar mevsiminde dökülen ve kızıla çalan yapraklarıyla ünlüdür.

Yapraklarının üst kısmı açık yeşil, alt kısmı ise daha  çok soluk yeşil renktedir. Kayın ağacının meyveleri küçük, çiçekleri ise püskül şeklinde büyümektedir. Halk dilinde akhuş ağacı olarak da bilinir. Açık gri veya koyu gri renkli kabukları ağaçların hayatı boyunca çatlamadan düz ve pürüzsüz kalır. Üç köşeli kızıl kestane renkli, sert kabuklu meyvesi büyüktür. Meyvelerin tohumu yağlıdır.

Meyveleri; uçucu yağ, organik asitler, reçine, acı madde, glikoz ve sakaroz içerir. C vitamini açısından da zengindir.

Düzgün ve kaygan gri kabuğu ağacın uzun yıllar çatlamadan yaşamasını sağlar.  Baharla birlikte çiçek açan kayın ağacının fındık görünümlü, sert kabuklu ve yağlı meyvesi hayvanlar için önemli bir besindir.
 
Türkiye’de  Marmara, Ege,ve Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir Bilinen 10 çeşit kayın ağacı vardır. Bunlardan doğu ve Avrupa kayınları ülkemizde en sık görülenleridir.


Kayın Ağacının Faydaları

 
  • Diş ağrısını keser.
  • Kabukların suda kaynatılmasıyla elde edilen suyla yüz lekeleri, çiller giderilir ve kıllar temizlenir.
  • Cilt hastalıklarını tedavi eder.
  • Saçları gürleştirip, kepekleri giderir.
  • Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.Böbrek taşının düşürülmesi ve  idrar tutukluğu sıkıntılarında önemli bir tedavi destekleyicisidir. Romatizma ağrılarını giderir.
Hipertansiyona ve kalp çarpıntısına iyi gelir. Kanı temizler, kandan tuz, üre ve ürik asidi atmaya yarar. Şişmanlamayı önler.


Kayın Nasıl Kullanılır


Kayın katranından damıtma yöntemi ile antiseptik olarak kullanılan özellikle ahşap için koruyucu olarak kullanılan ancak sadece harici olarak deri ve romatizmal sıkıntılarda tatbik edilecek renksiz, sert kokulu bir yağ olan kreozot elde edilir. Bu da dıştan romatizma ve deri hastalıklarına karşı kullanılır.Kayın Ağacı Yaprağı Çayı

 

1 bardak sıcak suya ufalanmış halde bulunan kayın ağacı yaprağından bir tatlı kaşığı konur, günde 2-3 çay bardağı içilir. Kayın ağacı kabukları ısıya ve rutubete karşı hassas olduğundan oda sıcaklığında bulundurulması tavsiye edilir..

Fırınlanarak mobilya imalinde Özellikle kontraplak yapımında kullanılır. Genç kayın ağaçlarından maden direği yapımında faydalanılır.

Yazımızın sonuna gelirken, bir çok bilimsel kaynaktan yararlanılarak hazırlanan kayın ağacının özellikleri makalemizin sizlerin beğenisini kazandığını umyor, sıradaki çalışmamızın da dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KEÇİBOYNUZU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder