8 Eylül 2014 Pazartesi

Kayışkıran Otu
Kayışkıran otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine derldimi çalışmamız bir çok kaynağın incelenmesiyle , itinayla hazırlanmıştır. iyi okumalar.

 

Kayışkıran Otu 

 


Kayışkıran otu (Ononis spinosa) , baklagiller (Fabaceae) familyasından bir bitki türüdür. Haziran-Ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 30-60 cm boyunda çok yıllık dikenli bir bitkidir.

Yol kenarlarında boş tarlalarda rastlanır. Anavatanı İran, Türkistan, Ön Asya ve Avrupa’dır.
Gövdeleri odunlu, yatık, yer yer kırmızımsı renkli ve tüylüdür. Meyveleri sarımtırak, esmer renkli ve fasulyeye benzer. İdrar söktürücü ve terletici tesirinden dolayı çayı kullanılır. Halk arasında deri hastalıklarına ve romatizmaya karşı da faydalanılmaktadır.

Kayışkıran, ilkbahar ve sonbaharda çıkarılıp kurutulan kökleri kullanılır. 
Köklerde uçucu ve sabit yağ, tanen şekerleri, zamk, ononin ve spinosin vardır.

 

Kayışkıran Otunun Faydaları

 

Güçlü bir idrar söktürücüdür. Terletir ve vücuda rahatlık verir. Böbrek ve mesane iltihaplarını gidermeye ve taş düşürmeye yardımcı olur.

Sistit, böbrek taşı, anjin, mayasıl, ödem gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği belirtilir.
Mikrop öldürücü etkileri ile ağız, dişeti ve boğaz iltihapları ile yaralara karşı faydalıdır. Boğaz ağrılarını giderir. Egzamaya iyi gelir.

 

Kayışkıran Nasıl Kullanılır

 

Kökünden, çiçek ve yapraklarından yararlanılır. Kuruması için havadar bir yere asılır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan, gölge bir yer tercih edilmelidir.

 

Kayışkıran Çayı

 

Kökleri dilimlenerek ya da bütün olarak kurutulduktan sonra kaynar suda demlenerek çay gibi içilir. Bu su ılındıktan sonra haricen egzama ve yara olan bölgelere bir pamuk yardımıyla sürülebilir.
İki kahve kaşığı

Kayışkıran kökü demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilir ve 30dk demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra süzülür. Günde 3 defa yemek aralarında birer bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kayışkıran otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz:  KAYISI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder