8 Eylül 2014 Pazartesi

Kazayağı Otu


Kazayağı otunun özelliklerinin incelendiği yazımızın siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir makale olması temennisiyle, iyi okumalar diler, fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşmanızın öneminin altını çizmek isteriz.  

 

 

Kazayağı Otu


Kazayağı otu (Chenopodium ambrosioides L.), Ispanakgiller familyasından; bir veya çok yıllık bir bitkidir.Yetiştiği toprağa göre çok farklı renk tonlarına sahip olabilir.

Yaprakları değişken sıraya dizilmiş olup her yaprağın dibinden bir dal çıkar. Alt yaprakları kısa saplı, üst yaprakları sapsız gövdeye oturmuş olup, geniş bir mızrak şeklinde, kenarları kertikli, yeşil, esmer veya kahverengimsi renktedir.

Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki yaprak diplerinden çıkan saplar üzerinde oldukça çok çiçeğin dizilmesi ile oluşmuştur ve yeşil, esmer ve kızıl renklerde olabilir.

Kazayağı otu, iç ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişir. Yaprakları kazların ayaklarına benzediği için ismini buradan almıştır. Kokulu bir bitkidir. Kimi yörelerde yemeklerde kullanılırken, çoğunlukla kullanım alanı baharat şeklindedir.

 

Kazayağı Otunun Faydaları

 

Yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum minerali kemiklere mineral yoğunluğu kazandırarak osteoporozu önlemektedir. İçerdiği kalsiyum ile kalp krizi riskini de önemli ölçüde düşürmektedir.

Kazayağı otu ciltteki tahriş ve çöküntülere karşı kullanılır.  Antibakteriyel özelliği vücudu mikroplardan korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır. Bağırsak solucanları, tenyalar ve bağırsak kurtlara karşı kullanılır.

 

Kazayağı Otu Nasıl Kullanılır

 

Toprağın üstündeki kısımlarından su buharı ile kazayağı esansı elde edilir. Eskiden bu bitkinin çayı içilirken günümüzde artık esansı kullanılmaktadır.

Bağırsak solucanlarını düşürmek için çocuklara (5 -10 yaşındaki çocuğa) 10 damla ve yetişkinlere 20 damla eter yağı verilir. Eter yağı kesme şekere damlatılarak verilir. Aradan 1-2 saat geçtikten sonra hastaya bir yemek kaşığı hintyağı içirilir.

 

Cilt Bakımında Kazayağı Otu

 

Bir kaşık kazayağı yaprağı, bir su bardağı sıcak suda 5-6 dakika haşlanır. 15-20 dakika demde tutulur ve iyice süzülür. Akşamları, yüzünüzü iyice temizledikten sonra bu karışım uygulanır. 15-20 dakika bekletilip ılık su ile yıkanır.

Yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu kanaatiyle, sıradaki makalemiznde dikkate değer oldunu vurgular, okumanızı tavsiye ederiz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:  KEBABE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder