8 Eylül 2014 Pazartesi

KebabeBitkilerimiz.org olarak , kebabe'nin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanan yazımız bir çok bilimsel kaynak incelenerek itinayla hazırlanmıştır. Umarız sizlerde yazımızdan yararlanabilir ve öalışmamamızı keyifle okursunuz. İyi okumalar.


Kebabe


Kebabe (Piper cubeba), karabibergiller familyasına dahil bir bitki türü. 8-10 metre boy alabilen ancak budanarak yarı boyda tutulan odunsu ve boğumlu gövdeli, tırmanıcı çok yıllık ve çalımsı bir bitkidir. Üçgensi yaprağı vardır.8-15 cm uzunluğunda başak oluşturur. Hafif etli meyveleri,önce yeşil ardından kırmızı olgunlaşırken de sararır.

Kebabe, karabiber bitkisinin arkabasıdır ve anavatanı Endonezya ve Çin’dir. Çoğunlukla Cava ve Sumatra adalarında yetişir. Bu nedenle Cava biberi olarak da anılır. Yemeklere (özellikle köfteye) çeşni için kullanılır.

Kebabe Baharatı,  kebabe bitkisinin küçük ve siyah uzantıları olan meyvelerinin güneşte kurutulmasıyla elde edilir. Günümüzde pek tanınmayan bir baharattır.

Uçucu ve sabit yağ, kebabe asidi ve piperin içerir. Taze iken içeriğinde;  % 6-15 terementi ruhunun polimeri bir esans ve kübebik asidden mürekkep bir reçine ve kübebin denilen kristalize, lezzetsiz bir cevher bulundurmaktadır.

 

Kebabenin Faydaları

 

Tifüs ve solunum yolları hastalarında genital bölge organlarının iltihaplarında, prostat büyümesi ve iltihabına, idrar yolları iltihaplarına, bel soğukluğu ve idrar tutamamaya kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etkilidir.
  • Karaciğere iyi gelir. Kumları eritir. 
  • Ağız kokusunu ve ses kısıklığını giderir. 
  • Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır.
  • İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü etkileri vardır.

 

Kebabe Nasıl Kullanılır

 

Meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra hem baharat olarak hem de ilaç niyetine kullanılır. Çayı hazırlanabilir. Ağızda çiğnenirse dişetlerini kuvvetlendirir, sesi açar ve ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

 

Kebabe Çayı

 

1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir. Ağız kokusu gidermek ve ses kısıklığı için ise ağızda çiğnenir yutulur.

Yazımızın sonuna gelirken , kebabe üzerine derlenen çalışmamızın sizlerin faydalanabilği bir yazı olduğunu umyor, ilginiz için teşekkür ediyoruz. İyi okumalar.

Sıradaki makalemiz:  KEBERE OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder