8 Eylül 2014 Pazartesi

KebereKebere özellikleri üzerine hazırladığımız yazımızız umuyoruzki siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir makale olacaktır. Yazımızla ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulamak ister , iyi okumalar dileriz.

 

Kebere

 


Kebere otu (capparis spinosa), Capparaceae familyasından dikenli bir bitki türüdür. Özellikle Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde yetişse de, Karadeniz sahili dışında tüm bölgelerde görülebilir.

İklime göre, mayıstan itibaren çiçeklenme dönemi sürekli olarak devam ederek ağustos-eylül zamanı karpuza benzeyen meyveleri vardır.

Çiçek açmadan önceki küçük tomurcukları (gebre, kebere, kapari) toplanarak tuzlu suda muhafaza edilir. Gıda, kozmetik, boya ve ilaç sanayiinde kullanılan bitki, salamura ya da konserve şeklinde tüketilir. Konserve olarak hazırlanan gebre; turşu, salata, pizza üstü, balık ve av etleri yanında garnitür olarak yenilmektedir.

Bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein ve vitamin, mineraller, rutin ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin olması, onu doyurucu bir gıda haline getirmektedir.

 

Kebere Otunun Faydaları

 

Özellikle kanser hastalarında trombosit sayısını yükselttiğinden faydalıdır. Sindirim sistemini düzenler. Kabızlık gidericidir. İdrar söktürücüdür. Balgam söktürücüdür. Solucan ve parazit düşürücüdür. Ağrı kesicidir. Romatizma rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kebere otu , felçten korur. İskorbit hastalığında kullanılır. Kan bozukluklarına faydalıdır. Gut hastalığına iyi gelir. Antitümör etkilidir. Hemoroid hastalarına fayda sağlar. Dalak büyümesinde faydalıdır. Kalça rahatsızlıklarında kullanılır. Adet düzenleyicidir.

Kebere otu, diş ağrılarını keser. Karaciğer fonksiyonlarını düzenleyicidir. Mide ülserini iyi eder. Multipl Skleroz (MS) hastalığında faydalıdır ve cinsel gücü özelliği vardır.

Avrupa’da meyveleri ve çiçek tomurcukları, müshil (kabızlık giderici) ve diüretik (idrar söktürücü) olarak kabul edilmekte, uyarıcı ve iskorbüt hastalığını önleyici olarak değerlendirilmekte.

 

Kebere Otu Nasıl Kullanılır

 

Kebere otu çiçek tohumları açmadan önce toplanarak ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, meyveleri ve yaprakları da kullanılır. Turşusu yapılır. Salatalarda ve balık yemeklerinde farklı bir lezzet vermek için garnitür olarak kullanılmaktadır.

 

Kebere Zeytini

 

Kebere zeytini salamurası (takviye için) Sabah akşam aç karna tüketmek kaydı ile haftada en az 1 kg tüketilecek. (1 kasenin içine bir miktar kapari salamura koyup, kaseye zeytinyağı, kekik, ve nar ekşisi ekleyip karıştırılabilmektedir.)

 

kebere Çayı

 

(antioksidan etkisi için) Bir demlik 6 bardaklık sıcak su içersine bir miktar (yarım veya bir çay kaşığı) kapari çayından koyup 5 dakika demlendikten sonra şekersiz olarak içiyoruz. Günde sabah Öğlen ve akşam aç karna olmak üzere 3 fincan kapari çayı tüketilebilir.


Yazımız burada sona ererken , sizlerin yararlanabilği bir çalışma olduğu kanaatiyle, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgular, okumjanızı tavsiye ederiz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makale: KEÇİSEDEFİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder