8 Eylül 2014 Pazartesi

Keçisedefi Otu
Keçisedefi otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlanan makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. İiy okumalar.

 

 

 

 

Keçisedefi Otu

 


Keçisedefi (Galega officinalis), baklagiller familyasından, yaz aylarında çiçek açan çok yıllık, otsu bir bitki türüdür. Çiçekleri kelebek şeklinde, açık mor, eflatun veya beyaz renkte olabilir.

Meyveleri küçük ve ince bir fasulye kapçığına benzer. Kökleri kazık şeklinde baş köklerden meydana gelir.Yaprakları oval veya eliptik, kenarları düz, kısa saplı ve koyu yeşil renklidir.

Türkiye?nin genellikle Marmara ve Karadeniz bölgesinde ırmak, dere ve göl kenarları ve de nemli çimenliklerde yabani olarak yetişir.

Bileşiminde;  D-l peranin, hinezolon alkaloidleri, saponinler, tanenler, acı maddeler. Tohumlarda ise  galegin, luteolin, ve onon gibi mineral ve vitaminler içermektedir.

 

Keçisedefinin Faydaları

 

Bitkinin 1950′li yıllarda yapılan analizlerinde insülin direncini azaltarak kan şekerini düşüren guanidin içerdiği görüldü.  Bu özelliği sayesinde, Az miktarda verildiği takdirde kandaki şeker miktarını düşürür. Şeker hastalığına karşı  erken teşhisi durumunda  diyabeti tedavi etmek için kullanılır. Dünyada en yaygın olarak kullanılan oral antidiyabetiktir.

  • İdrar söktürücü ve terletici özelliğe sahiptir. 
  • Kanda seker hastalarına ve emzikli annelerde süt artışı için kullanılır. 
  • İdrar yolları iltihaplarına ve sulu mantar hastalığına karşı etkilir. 
  • Anne sütünü artırır.

 

Keçisedefi Otu Nasıl Kullanılır

 

Haziran ve Temmuz aylarında yerden az (5-10cm) yukarıdan kesilerek demetleri yapılır ve güneşli, havalı bir ortamda kurutulduktan sonra muhafaza edilir.

 

Keçisedefi Otu Çayı

 

Kurutulmuş bitki karışımından (sap, yaprak ve çiçekleri) 1 tatlı kasığı alınıp 1 bardak kaynar suyun içine konur ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyondan, günde iki kez birer bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelirken, keçisedefi otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz:  KEDİNANESİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder