8 Eylül 2014 Pazartesi

Kedi NanesiKedi nanesi otu faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabileceği bir yazı olacağı temennisiyle, iyi okumalar dileriz. 


 

Kedi Nanesi Otu

 


Kedi nanesi otu (Nepeta cataria); ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından 250 tür çiçek açan bir bitkidir.kedi nanesinin boyu 50 – 100 cm olabilmektedir.

Bitki gövdesi çizgili, tüylü, keskin kokulu ve yeşil renklidir. Ayrıca yapraklar kalp biçimli ve kenarları dişli yapıdadır. Çiçekler bitki saplarının ucunda kümeler halinde bulunur.

Çiçekler keskin kokulu, beyaz, mavi, pembe ve leylak renklidir. Kedi nanesinde, strenellol, geraniol, tanen, uçucu yağ ve acı maddeler bulunur. Kediler bu bitkiyi çok sevdikleri için Kedi nanesi adını almıştır. Avrupa, Asya ve Afrika’ya özgüdür.

Kedi nanesi bitkisinde strenellol, geraniol ve sitral adlı maddeleri içeren uçucu yağ, acı esanslar, tanen ve C vitamini bulunur.

 

Kedi Nanesinin Faydaları

 

Kedi nanesi, terlemeyi sağladığı için çoğu zaman bitkisel çay olarak kullanılır. Orta yaştaki kişiler için sinirlilik, grip, ateşlenmelerin önlenmesinde kullanılır. Bunların dışında ağrılı mesane iltihabı sendromlarında, ishal, kolik ve bazı çocuk hastalıklarını iyileştirdiği, prematüre doğumlar ve sabah bulantılarını giderilmesindede etkilir.

Ayrıca uykusuzluk, stres, adetle ilgili kramplar, öksürük ve bağırsaklara ait rahatsızlık gibi bulguları hafifletmek için kullanılır.
  • Kedi nanesi, sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. 
  • Baş ağrılarını hafifletici etkisi vardır. 
  • Uykusuzluğu gidermek için kullanılır. 
  • Mide bulantısını geçirici etkisi vardır. 
  • Antiseptik özelliklidir. Akne ve sivilceler için kullanılır. 
  • Haşere kovucu olarak kullanılır. 
Nane kokulu yaprakları ve körpe sürgünleri bazı yerlerde salatalara katılır. Çeşni vermesi için yaprak ve sürgünleriyle etler ovulur. Kedinanesi, bulunduğu bahçelere bal arılarını çeker.

 

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır

 

Kedi nanesinin yaprak ve çiçekleri kullanılır. Kurutulmuş olan bitki kısımlarından bir su bardağı kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı ilave edilir, 10 dk demlendirilir. Hazırlanan çaydan günde 2-3 bardak içilebilir.

Antiseptik özelliği için özellikle yaş bitki tercih edilir, yaprak ve çiçekleri lapa haline getirilerek sorunlu bölgeye uygulanır.

 

Çıban Tedavisi Kedi Nanesi

 

Çıban tedavisinde kedi nanesinin körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilip yara lapası yapılır. Bu lapa çıbanlara sürülür. Akne, baş ağrısı ve şakakta duyumsanan rahatsızlıklar için yukarıda tarifi verilen infüzyon, ovuşturularak yüze ve şakaklara uygulanır.

Yazımzıın sonuna gelirken ,  Kedi nanesi otu faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu ümidediyor, bir sonraki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KEKLİKGÖZÜ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder